Get Adobe Flash player

Polish Open Kaliber 2018

Selfie z gwiazdą sportu

Stop zwolnieniom z WF-u

Fundacja kibica

Zmiana numeru konta PZSS Od 1 stycznia 2018 nastąpiła zmiana rachunku bankowego PZSS. Aktualny numer konta: Alior Bank Warszawa 72 2490 0005 0000 4530 3676 0428. Więcej...
Ramowe zasady eliminacji do zawodów głównych (IO, MŚ, ME) na lata 2018-2020
  1. O powołanie zawodnika kadry narodowej do reprezentacji kraju na zawody główne (IO, IE, MŚ, ME) wnosi trener kadry, za pośrednictwem i po zaopiniowaniu przez dyrektora sportowego, na podstawie analizy wyników sportowych uzyskanych przez zawodników w wyznaczonych startach międzynarodowych i krajowych.
  2. W odrębnych tabelach określono poziom sportowy, którego osiągnięcie warunkuje powołanie zawodnika na zawody główne.
    Tabele* zostały opracowane na podstawie wyników z czterech zawodów głównych (z wyłączeniem IO, IE) ostatnich lat i będą w kolejnych latach uaktualniane.
  3. Przyjmuje się następujące kryteria – minimalny wynikowy poziom sportowy w zawodach kwalifikacyjnych, z uwzględnieniem wieku zawodnika:
    a / juniorzy - uzyskanie wyniku nie niższego niż 12. miejsce (patrz tabela*)
    b / młodzieżowcy – uzyskanie wyniku nie niższego niż 18. miejsce (patrz tabela*)
    c / seniorzy - uzyskanie wyniku nie niższego niż 12. miejsce (patrz tabela*)
    d / konkurencje nieolimpijskie ISSF – 3 miejsce (patrz tabela*)
  4. W przypadku spełnienia kryteriów przez zawodników w liczbie  przekraczającej limity powołań, propozycję składu przedstawia trener.
  5. Jednorazowe uzyskanie wyniku określonego w tabeli, nie oznacza obligatoryjnego włączenia zawodnika do reprezentacji.
  6. Realizacja indywidualnych rocznych planów szkolenia oraz prezentowanie nienagannej postawy sportowej, jest wymogiem niezbędnym zakwalifikowania zawodnika do składu ostatecznego na zawody główne.
  7. Dyrektor sportowy, do ostatecznego składu reprezentacji, może zaproponować zawodnika, który nie wykonał postawionego zadania, ale był bliski jego realizacji (np. młodego zawodnika rokującego na przyszłość) lub z powodów losowych nie mógł brać udziału w pełnym cyklu szkolenia.
    Ostateczny skład reprezentacji na zawody główne zatwierdza prezydium zarządu PZSS.
  8. O powołanie zawodnika kadry narodowej do reprezentacji kraju na zawody z cyklu Pucharu Świata i międzynarodowe wnosi trener kadry narodowej, kierując się rocznymi planami szkoleniowymi, aktualnym poziomem sportowym oraz stopniem realizacji programu szkoleniowego przez sportowca.
    Ostateczny skład zatwierdza prezes PZSS po zaopiniowaniu wniosku przez dyrektora sportowego.
  9. Po zakończonym cyklu zawodów trenerzy KN oceniają udział reprezentantów w zawodach, wykonanie zadań sportowych i przedstawiają wnioski zarządowi PZSS
    a / Podstawą rozliczania zawodników powyżej 35 roku życia są jedynie osiągnięcia w zawodach głównych (IO, IE, MŚ, ME, PŚ).
  10. Zawodnicy powyżej 23 roku życia, uczestniczący w zawodach głównych w poprzednim sezonie, którzy:
    a/ zajęli miejsca 1-8, żeby zakwalifikować się do reprezentacji na kolejne zawody główne powinni osiągnąć przynajmniej raz normę, o której mowa w punkcie 2., na wniosek trenera taki zawodnik może być wyłączony z kwalifikacji.
    b/ zajęli miejsca 9-16 powinni osiągnąć przynajmniej 2 razy normę, o której mowa w punkcie 2.
    c/ zajęli miejsca 17. i dalsze oraz zawodnicy, którzy nie brali udziału w zawodach głównych w poprzednim sezonie powinni osiągnąć przynajmniej 3 razy normę, o której mowa w punkcie 2.

Warszawa, 13.11.2017 r.

* tabele z wynikami będą tworzone na podstawie wyników co najmniej z trzech poprzednich zawodów rangi mistrzowskiej.


*Normy wynikowe - wszystkie rodzaje strzelań - 2018-2020  (aktualizacja - 2.01.2018)

Więcej...
Strzelcy w potrzebie

Nadszedł czas podatkowych rozliczeń, kto ma ten obowiązek przed sobą może przeznaczy 1% na wsparcie będącej w potrzebie osoby związanej bezpośrednio ze środowiskiem sportu strzeleckiego lub bliskiej strzelcom sportowym bądź też wspomoże taką osobę w formie darowizny? Poniżej przedstawiamy z założenia ograniczoną listę osób potrzebujących pomocy, zaznaczając jednocześnie, że jest to sytuacja wyjątkowa, jak wyjątkowi są nasi zasłużeni reprezentanci kraju, czy animatorzy sportu strzeleckiego. Solidaryzujemy się z poszkodowanymi i potrzebującymi, ale nie podejmujemy się wyręczania wyspecjalizowanych fundacji, które w świetle prawa zajmują się taką działalnością, ani prowadzenia ogólnodostępnej tablicy ogłoszeń osób w potrzebie. Dlatego też z góry informujemy, że nie będziemy wieszać na stronie PZSS wszystkich napływających zgłoszeń, bez wyjaśniania przyczyn. Informujemy też, że PZSS nie zbiera darowizn w czyimkolwiek imieniu, prosimy więc o niewpłacanie datków na konto Związku! Jak wspomnieliśmy darowizny mogą mieć formę bądź to odpisu 1% przy rozliczeniu rocznym PIT, bądź to innej jednorazowej lub cyklicznej wpłaty. Pamiętajmy jednak, że kwoty z 1 % w rozliczeniu PIT będą do wykorzystania dopiero od października, natomiast inne darowizny – natychmiast!

Więcej...
Egzaminy na patent strzelecki

W odpowiedzi na docierające do PZSS sygnały o możliwości występowania potencjalnych zagrożeń dla poziomu egzaminów na patent strzelecki, w celu uniknięcia ewentualnych zarzutów co do rzetelności sprawdzianów i uchronienia członków klubów przed komplikacjami z tego tytułu zarząd PZSS doprecyzował niektóre przepisy regulaminu egzaminów stwierdzających posiadanie kwalifikacji niezbędnych do uprawiania sportu strzeleckiego, jednocześnie zlecając przygotowanie programu komputerowego umożliwiającego sprawne realizowanie przyjętych zasad.

Więcej...

Program wzorcowy kursu instruktorskiego w sporcie strzeleckim

Zgodnie z uchwałą zarządu PZSS z dnia 23 kwietnia 2014r. prezydium zarządu przyjmuje program kursu instruktorskiego opracowany przez dr. Kazimierza Kurzawskiego i tr. Andrzeja Kijowskiego (wersja z lutego 2016) jako program wzorcowy kursów w sporcie strzeleckim.

 

Więcej...
Piątek dniem pracy wewnętrznej Komisji Licencyjnej!

Informujemy, że począwszy od 25 marca 2016 roku każdy piątek będzie w Komisji Licencyjnej dniem pracy wewnętrznej, a w przypadku, kiedy piątek będzie wolny, takim dniem będzie pierwszy poprzedzający dzień pracy. W dniu pracy wewnętrznej Komisja Licencyjna nie będzie przyjmować interesantów i udzielać informacji telefonicznie.

Komisja Licencyjna została zmuszona do wystąpienie do władz PZSS o zgodę na takie rozwiązanie z powodu niemożności wygospodarowania czasu niezbędnego do uważnego sprawdzenia wniosków licencyjnych i patentowych, ich opracowania, i przygotowania decyzji. Liczba odbieranych telefonów i zadawanych pytań, na które odpowiedzi są w znakomitej większości dostępne na stronie PZSS lub powinny być udzielane zainteresowanym w macierzystych klubach, rośnie z każdym rokiem i absorbuje Komisję Licencyjną. Ostatnio, mimo przedłużanego czasu pracy, Komisja Licencyjna z coraz większym trudem znajduje czas na tzw. pracę na dokumentach. W takich okolicznościach wydzielenia w tygodniu przynajmniej jednego dnia przeznaczonego na weryfikację wniosków jest koniecznością, żeby utrzymać niezakłóconą ciągłość możliwie najszybszego wydawania zaświadczeń. Zapewniamy wszystkich zainteresowanych, że priorytetem Komisji Licencyjnej jest niezwłoczne wystawianie decyzji patentowych i licencji, a niezamierzona zwłoka, jeśli czasem występuje, wynika z błędnie wypełnionych lub niekompletnych wniosków, czasami też ze spiętrzenia ich liczby na przełomie lat. Dziękujemy za zrozumienie tej decyzji podjętej wyłącznie z chęci przyspieszenia wydawania dokumentów PZSS oczekiwanych przez zainteresowanych.  

Więcej...
Liga Młodzieżowa PZSS do 17 lat

ligaLiga Młodzieżowa do 17 lat w konkurencjach karabin i pistolet pneumatyczny 10 m, ma za zadanie popularyzować  współzawodnictwo dzieci i  młodzieży w sporcie strzeleckim w Polsce.



Postanowienia ogólne

  • Uczestnictwo - każdy klub posiadający licencję PZSS
  • Konkurencje : karabin pneumatyczny 40, pistolet pneumatyczny 40.
  • W skład zespołu wchodzą min. 3 osoby. Zespół może liczyć więcej osób (z jednego klubu)  i może być mieszany (dziewczęta i chłopcy). Klub może wystawić jeden zespół w każdej konkurencji. Do danej rozgrywki wystawia 3 osobową drużynę.

Zasady rozgrywania zawodów

  • Konkurencje i ilość strzałów
    • Karabin pneumatyczny     40 strzałów (tylko drużynowa punktacja)
    • Pistolet pneumatyczny      40 strzałów (tylko drużynowa punktacja)

Zgłoszenia

  • Każdy klub uczestniczący w Lidze Młodzieżowej PZSS zgłasza zespół przed I Rundą kwalifikacyjną oraz 3 osobowy zespół, który będzie startował w danej rundzie do Delegata technicznego PZSS  przed rozpoczęciem zawodów
  • Każdy ze zgłoszonych zawodników musi posiadać licencję PZSS
  • Udział w Lidze Młodzieżowej PZSS jest bezpłatny.

Przebieg rund kwalifikacyjnych.

Dwie rundy kwalifikacyjne, które przeprowadzane są przy innych rozgrywanych zawodach ogólnopolskich lub strefowych z udziałem Delegata technicznego PZSS.

  • Pierwsza runda kwalifikacyjna – Puchar Prezesa.         
    Przed rozpoczęciem  zawodów kluby zgłaszają swoje drużyny. Nie przeprowadza się osobnego strzelania w zawodach. Wyniki zawodników zostają spisane z konkurencji rozgrywanych w ramach zawodów.
  • Druga runda kwalifikacyjna – Złoty Muszkiet, Złota Krócica
    Przed rozpoczęciem  zawodów kluby zgłaszają swoje drużyny. Nie przeprowadza się osobnego strzelania w zawodach. Wyniki zawodników zostają spisane z konkurencji rozgrywanych w ramach zawodów.

Na podstawie spisanych wyników z I i II Rundy zostaje sformułowany komunikat w biurze PZSS. Na wynik składa się suma rezultatów uzyskanych przez trzech zgłoszonych zawodników.

Kwalifikacje do rundy finałowej

Do finału Ligi Młodzieżowej PZSS kwalifikuje się osiem najlepszych zespołów w pistolecie i osiem w karabinie. Decyduje wynik z rundy kwalifikacyjnej I lub II (w przypadku dwóch startów zespołu, liczy się lepszy wynik).

Finał Ligi Młodzieżowej PZSS

Osiem zespołów zakwalifikowanych do finału będzie brało udział w dwuetapowych rozgrywkach:

  1. Mecze kwalifikacyjne „każdy z każdym” będą rozegrane w dwóch grupach G1; G2; w których będą rozstawione drużyny zakwalifikowane do finału:
    G1:   A1; B2; C1; D2
    G2:   A2; B1; C2; D1
    Podczas konferencji zostaną w drodze losowania przydzielone numery drużyny w danej grupie od 1 do 4, co będzie stanowiło o kolejności strzelań w rozgrywkach.
    G1:  1,2,3,4
    G2:  1,2,3,4
    Zawodnicy walczą ustawieni w zespole również z numerami 1, 2, 3. Rozgrywka polega na bezpośredniej potyczce z zawodnikiem przeciwnej drużyny z tym samym numerem.
    Zasady meczy kwalifikacyjnych:
    15 minut czas przygotowawczy i strzały próbne
    12 minut każda seria dziesięciostrzałowa, po każdej serii będą przydzielane punkty (2 pkt za wygraną serię; po 1 punkcie za remis; 0 punktów za przegraną serię dla zawodnika)
  2. Mecze finałowe o złoty medal i o brązowy medal.
    Pierwsze zespoły z rozgrywki grupowej przystępują do meczu o złoty/srebrny medal; drugie zespoły przystępują do meczu o medal brązowy.
    Zasady meczy finałowych:
    8 minut czas przygotowawczy i strzały próbne
    Prezentacja
    2 minuty przygotowanie i strzały próbne
    20 strzałów, 50 sekund na strzał, ocenianie z dziesiętnymi) przyznawanie punktów za każdy strzał ( 2 punkty za wygrany strzał, 1 punkt za remis 0 punktów za przegrany strzał)
    Na obu etapach w przypadku remisów rozstrzyga dodatkowy strzał oceniany tak jak poprzednio (ocena w dziesiętnych)

Strzelnica podczas rozgrywania finału

  • Ilość stanowisk - minimum 24 stanowisk – zalecane 30
  • Zalecenia: oprawa muzyczna (dotyczy finału), widoczne dla zawodników tablice   (ekrany) z wynikami.

Postanowienia końcowe

  •  Do regulaminu zasad i rozgrywania Ligi Młodzieżowej PZSS, mogą zostać wprowadzone modyfikacje.
  • W sprawach spornych jedynym, wyłącznym interpretatorem ww. zasad i regulaminów Ligi Młodzieżowej PZSS jest Dział Szkolenia PZSS.
Więcej...
Historia PZSS w pigułce

logoPZSS-stare23 kwietnia 1933 r. odbył się w Warszawie Organizacyjny Walny Zjazd Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Udział w nim wzięli delegaci 11 okręgów strzeleckich, reprezentujących 198650 członków ("Przegląd Strzelecki i Łuczniczy" nr 2 z 1933 r. str.14).

Decyzja  utworzenia Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego zapadła na plenarnym posiedzeniu Naczelnej Rady Strzelectwa w dniu 5 marca 1933 r.:

Więcej...
Format publikacji zamieszczanych na stronie PZSS

Uprasza się przesyłających materiały przeznaczone do publikacji na stronie PZSS (informacje, komunikaty, itp.) o przygotowanie ich formatach edytowalnych (word, excel, txt). Proszę nie przysyłać tych materiałów w formacie pdf (Portable Document Format).

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej...
DEKLARACJA - Nie dla rasizmu w sporcie
Dnia  02.12.2010 r w Centrum Olimpijskim w Warszawie przyjęto i podpisano deklarację „Nie dla rasizmu w sporcie”
Zważywszy, że Powszechna Deklaracja Praw Człowieka proklamuje,iż wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w swej godności i w swych prawach, i że każdemu człowiekowi przysługują wszystkie prawa i wolności w niej wymienione,
Więcej...
   
23 kwietnia 1933 r. odbył się w Warszawie Organizacyjny Walny Zjazd Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Udział w nim wzięli delegaci 11 okręgów strzeleckich reprezentujących 198650 członków ("Przegląd Strzelecki i Łuczniczy" nr 2 z 1933 r. str.14). W ten sposób zakończył się 10-letni okres organizacyjno-szkoleniowy, okres wypracowywania form i metod pracy związkowej, stosowanych często po dzień dzisiejszy.
W dziedzinie międzynarodowej rok 1931 przyniósł piękny sukces w postaci dobrze zorganizowanych i przeprowadzonych XXVIII Międzynarodowych Zawodów Strzeleckich (Mistrzostw Świata) we Lwowie. Biorąc pod uwagę wszystkie strzelania zawodnicy polscy zdobyli 14 pierwszych miejsc, w tym tytuły mistrzów świata:
  • zespołowo w strzelaniu do jelenia;
  • ppor. Matuszak z karabinu wojskowego w postawie stojącej na 300m;
  • Kiszkurno w strzelaniu do rzutków;
  • Sawicki w zawodach łuczniczych (trójbój 30m + 40m + 50m).

Rok 1931 szeroko spopularyzował polski sport strzelecki w kraju i na arenie międzynarodowej.
Dorocznym zwyczajem "Przegląd Sportowy" 6 stycznia 1932 r. zamieścił tabelę mistrzów Polski w roku 1931. W zestawieniu tym po raz pierwszy strzelectwo potraktowano na równi z innymi dyscyplinami sportowymi podając, że tytuły zdobyli w następujących konkurencjach:
  • karabin wojskowy – mjr Wrzosek z 80 pp;
  • pistolet wojskowy – kpt Galinowski;
  • karabin dowolny – Rutecki z WKS "Legia";
  • pistolet dowolny – Kubalski z HKSŁ;
  • karabin małokalibrowy – kpt Lewiński z 34 pp;
  • pistolet małokalibrowy – Boye z HKSŁ.
Skutki kryzysu ekonomicznego dały o sobie znać w 1932 r. w formie zmniejszenia dotacji państwa na działalność sportową i wychowanie fizyczne. Tylko dzięki wielkiej ofiarności Polonii amerykańskiej drużyna polska mogła wziąć udział w igrzyskach sportowych X Olimpiady w Los Angeles. W 1932 r. pojechali na olimpiadę lekkoatleci, wioślarze i kajakarze – łącznie 27 zawodników i 12 opiekunów. Zabrakło pieniędzy na wysłanie bokserów, kolarzy, strzelców i drużyny jeździeckiej (mającej wielkie szanse na zdobycie srebrnego medalu). Prasa krajowa bardzo skąpo informowała społeczeństwo o wydarzeniach olimpijskich, dlatego nie można znaleźć danych dotyczących rodzajów i wyników strzelań.
Zespól strzelców polskich z powodu oszczędności budżetowych nie uczestniczył również w XXIX Międzynarodowych Zawodach Strzeleckich w 1933 r. zorganizowanych w Grenadzie w Hiszpanii.
W kraju w latach 1932-1933 działalność na niwie strzeleckiej toczyła się utartym już szlakiem, z więc organizowano różnorodne imprezy strzeleckie o zasięgu lokalnym, powiatowym, okręgowym i centralnym. W lipcu 1933 r. w Poznaniu odbyły się VIII Narodowe Zawody Strzeleckie, Myśliwskie i Łucznicze z udziałem 1026 zawodników (1925 r. – 200 zawodników).
Na dalszy rozwój strzelectwa istotny wpływ miały decyzje i przedsięwzięcia podejmowane i realizowane na szczeblu centralnym. Do zadań pierwszoplanowych wymagających rozwiązania przez tzw. czynniki decydujące należały:
  1. Zmiana systemu zawodów strzeleckich w kraju oraz dokładne określenie trybu eliminacji (by np. na Mistrzostwa Polski nie zjeżdżało się zbyt wielu strzelców reprezentujących niski poziom),
  2. Ujednolicenie form organizacyjnych polskiego strzelectwa sportowego,
  3. Włączenie sportu strzeleckiego do Związku Polskich Związków Sportowych,
  4. Przygotowanie odpowiedniej ekipy strzeleckiej na igrzyska olimpijskie w Berlinie w 1936 r.
W latach trzydziestych w okresie poprzedzającym powstanie Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego istniał klimat sprzyjający rozwojowi strzelectwa. Dzięki temu doprowadzono do powstania jednolitej organizacji strzelectwa sportowego, organizacji wyzwolonej – na ile to w ówczesnych warunkach było możliwe – spod dotychczas bezpośredniego przemożnego wpływu ideowego Związku Strzeleckiego (Strzelca).
W dziedzinie organizacyjnej polskiego strzelectwa do szeregu istniejących już związków i organizacji strzeleckich w 1932 r. dołączył nowo utworzony Polski Związek Broni Wojskowej i Dowolnej. (Złośliwi mówili, że formalnie rzecz biorąc do tego związku "broni wojskowej" mogły należeć również broń pancerna, marynarka wojenna i lotnictwo, że mogła to być w przyszłości siła konkurująca z armią i że to właśnie zmusiło do szukania kompromisu, w wyniku którego dla wszystkich chcących sobie postrzelać, ale tylko do tarczy, utworzono Związek Strzelectwa Sportowego).
Powyższy wywód należy traktować jako nie autoryzowaną anegdotkę, jako kiepski żart zapamiętany przez jednego z ówczesnych działaczy. Utworzenie Polskiego Związku Broni Wojskowej i Dowolnej (pomijając być może dwuznaczną nazwę) było kolejnym etapem na drodze do utworzenia strzeleckiej organizacji sportowej. Daje to dobre świadectwo ludziom poszukującym w owych latach coraz lepszych form organizacyjnych dla polskiego strzelectwa.
Wyrazem dążeń do nadania strzelectwu rangi sportowej było również powołanie Głównej Komisji Dyscyplinarnej oraz Polskiego Kolegium Sędziów Strzelecko-Łuczniczych.

W 1933 r. zorganizowano i przeprowadzono dziesięć kursów i egzaminów na sędziów strzelecko-łuczniczych dla około 450 osób. Pod koniec 1933 r. pracowało aktywnie w 11 okręgach Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego:
  • 29 sędziów rzeczywistych,
  • 50 sędziów okręgowych,
  • 71 sędziów powiatowych,
  • 158 kandydatów na sędziów.
308 sędziów strzeleckich i łuczniczych na ponad 200 tys. strzelców to mało, nawet bardzo mało jak na ówczesne warunki pracy sportowej. W następnych latach sytuacja uległa znacznej poprawie. Przyczynił się do tego sprawnie działający Zarząd Główny Polskiego Kolegium Sędziów Strzelecko-Łuczniczych.

Decydującym momentem w dalszym ukierunkowaniu sportu strzeleckiego było utworzenie 8 maja 1932 r. Naczelnej Rady Strzelectwa Sportowego w Polsce. Prace przygotowawcze zostały podjęte w roku 1931. Zarząd Główny Związku Strzeleckiego opracował projekt statutu, który po zatwierdzeniu przez Państwowy Urząd Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego stał się podstawą działania. Zgodnie ze statutem w skład Naczelnej Rady Strzelectwa wchodzili przedstawiciele:
  • Polskiego Związku Broni Małokalibrowej;
  • Polskiego Związku Broni Wojskowej i Dowolnej;
  • Polskiego Związku Łuczników;
  • Polskiego Związku Stowarzyszeń Łowieckich;
  • Zjednoczenia Strzeleckich Bractw Kurkowych R.P.;
  • Wojska;
  • Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego.
W skład Rady wchodzili również rzeczoznawcy, tj. wybitni specjaliści, na przykład znani strzelcy: ppłk Ignacy Bobrowski, Stefan Boye, oraz inż. Architekt Henryk Walczak, co było związane z projektem budowy reprezentacyjnej strzelnicy w Warszawie.
Naczelna Rada Strzelecka sprawowała swoje funkcje przez:
  • obrady plenarne (dwa razy w roku);
  • obrady Konwentu Seniorów (przewodniczących poszczególnych Komisji – raz na miesiąc);
  • pracę w komisjach:
    a) programowo-organizacyjnej,
    b) regulaminowej,
    c) technicznej,
    d) odznaki strzeleckiej i łuczniczej.

Komisja techniczna doprowadziła w marcu 1933 r. do powołania przez Naczelną Radę Strzelectwa "Komitetu Budowy Reprezentacyjnej Strzelnicy w Warszawie im.Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego". Na czele Komitetu stanął gen.bryg. dr Stanisław ROUPPERT. Projekt przewidywał wybudowanie krytej strzelnicy na 50, 100, 200 i 300 metrów "na części terenu WKS "Legii" i 1 Pułku Szwoleżerów – wzdłuż rowu" ("Przegląd Strzelecki i Łuczniczy" nr 2 z 1933 r.).
Z perspektywy lat możemy ocenić, jak ten śmiały projekt zrealizowano....
Zadania bieżące Naczelna Rada Strzelectwa wykonywała za pośrednictwem podległego sobie Biura N.R.S. kierowanego przez Jana Pakułę. Był on równocześnie sekretarzem Zarządu Głównego Polskiego Związku Broni Wojskowej i Dowolnej oraz sekretarzem Zarządu Głównego Polskiego Związku Broni Małokalibrowej.
Trzeba stwierdzić, że w 1932 r. podjęto szereg prac przygotowawczych zmierzających do powstania w rok później jednolitej organizacji strzeleckiej. Projekt takiej organizacji mogła wysunąć tylko Naczelna Rada Strzelectwa, więc ją utworzono i postarano się o wyrobienie jej autorytetu. Między innymi z tego względu kompletny skład Rady oraz najlepszych strzelców w 1932 r. przyjął herbatką na Zamku prezydent Rzeczypospolitej – Ignacy Mościcki. W ten sposób powstała wspólna platforma pracy dla całego polskiego sportu strzeleckiego. Należy obiektywnie stwierdzić, że na rozwój strzelectwa w Polsce w latach 1922-32 duży wpływ wywarła praca Komendy Głównej Związku Strzeleckiego. Ujednoliciła ona regulaminy poszczególnych strzelań i zawodów, organizowała systematycznie strzeleckie mistrzostwa Polski i inne imprezy, ustanowiła odznakę strzelecką, wydała szereg przepisów oraz doraźnych zarządzeń regulujących całe życie sportowo-strzeleckie. Związek Strzelecki czynił ciągłe wysiłki zmierzające do budowy nowych strzelnic, obniżka cen na broń i amunicję oraz wprowadzenie do produkcji krajowej broni strzeleckiej taniej, lecz o międzynarodowym standardzie. W propagandzie dominowało hasło "strzelectwo to sport obrony narodowej"

Decyzja w sprawie utworzenia Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego zapadła na plenarnym posiedzeniu Naczelnej Rady Strzelectwa w dniu 5 marca 1933 r. Ze względu na charakterystyczne motywy cytuję odpowiedni fragment uchwały: "Wychodząc z założenia, że w obecnych ciężkich warunkach ekonomicznych istnienie dwóch związków, a mianowicie PZBM i PZBWiD stanowi dla klubów i organizacji ciężar finansowy przekraczający ich obecne możliwości, że faktycznie nastąpiło zjednoczenie się tych dwóch związków już na szczeblu wszystkich powiatów oraz większości okręgów przez utworzenie wspólnych zarządów, że obarczenie pracą czynnych organizatorów sportu strzeleckiego nie zezwala na rozproszkowanie ich wysiłków, lecz wymaga ich skupienia N.R.S., wzywa PZBM i PZBWiD do połączenia się w jeden wspólny związek pod nazwą Polski Związek Strzelectwa Sportowego (P.Z.S.S.). ("Przegląd Strzelecki i Łuczniczy" nr 1 z 1933 r.).
Nadzwyczajne walne zjazdy PZBM i PZBWiD, obradujące jednocześnie w dniu 23 kwietnia 1933 r., uchwaliły rozwiązanie wymienionych wyżej związków, polecając przekazanie całego majątku nowej organizacji. Wobec powyższego tego samego dnia odbył się zjazd organizacyjny Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Zjazd wybrał Zarząd Główny, w którego skład weszli:
  • Prezes – płk dypl. Stanisław WECKI,
  • I wiceprezes – mjr dypl Albin HABINA,
  • II wiceprezes – dyr. Edward KORB,
  • Członkowie: - Jan PAKUŁA, kpt Kazimierz MAZUR, prof. Kazimierz STRZEMIEŃSKI, Ryszard BIAŁOSTOCKI, Władysław UZDOWSKI, Jadwiga KIMACZYŃSKA,
  • zastępcy: - Wanda DĄBROWSKA, Antoni SEROCKI.
Na zjeździe wybrano również komisję: statutową, rewizyjną i dyscyplinarną.
Zebranie konstytucyjne nowo wybranych władz związkowych odbyło się 20 maja 1933 r. Ustalono na nim następującą obsadę personalną:
  • szef propagandowo-prasowy – dyr. Edward KORB,
  • sekretarz – Jan PAKUŁA,
  • kapitan sportowy – prof. Kazimierz STRZEMIEŃSKI,
  • skarbnik – Jadwiga KIMACZYŃSKA,
  • referent ewidencyjny – Ryszard BIAŁOSTOCKI.
Za tymczasową podstawę do działalności przyjęto statut byłego Polskiego Związku Broni Wojskowej i Dowolnej. Zdecydowano, ze statut ten będzie obowiązywał do czasu uchwalenia nowego, opracowanego przez komisję statutową.
Dla dalszego umasowienia sportu strzeleckiego ważne było to, że z chwilą powstania Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego znacznie obniżono składki członkowskie. Do właściwych terytorialnie okręgów PZSS zaczęły zgłaszać swój akces sekcje strzeleckie "Sokoła", ZHP, Policji Państwowej i innych organizacji o charakterze obronnym. Prócz Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego pozostały: Zjednoczenie Strzeleckich Bractw Kurkowych Rzeczypospolitej Polskiej, Polski Związek Łuczników i Polski Związek Stowarzyszeń Łowieckich. Związkami tymi kierowały autonomiczne zarządy główne.
W latach trzydziestych organizowano jednolite narodowe zawody strzeleckie (z broni sportowej, myśliwskiej i łuku) na zasadzie przynależności strzelców, braci kurkowych, myśliwych i łuczników do jednej centrali, którą była Naczelna Rada Strzelectwa w Polsce. Stopniowo zarówno myśliwi, jak i łucznicy coraz bardziej się usamodzielniali. Organizowali własne igrzyska sportowe. Zarząd Główny PZSS coraz więcej uwagi poświęcał tym konkurencjom strzeleckim, które miały wejść w 1936 r. do programu berlińskiej olimpiady.
Opracowano na podstawie artykułu mgr Henryka CEBULSKIEGO zamieszczonego w "Biuletynie PZSS" nr 2 z 1973 roku.

Polscy medaliści olimpijscy

Liga Strzelecka PZSS

liga strzelecka pzss1

Polecamy

Partnerzy PZSS

czerwca 2026
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

PZSS na Facebooku