Get Adobe Flash player

Polish Open Kaliber 2018

Selfie z gwiazdą sportu

Stop zwolnieniom z WF-u

Fundacja kibica

Zmiana numeru konta PZSS Od 1 stycznia 2018 nastąpiła zmiana rachunku bankowego PZSS. Aktualny numer konta: Alior Bank Warszawa 72 2490 0005 0000 4530 3676 0428. Więcej...
Ramowe zasady eliminacji do zawodów głównych (IO, MŚ, ME) na lata 2018-2020
  1. O powołanie zawodnika kadry narodowej do reprezentacji kraju na zawody główne (IO, IE, MŚ, ME) wnosi trener kadry, za pośrednictwem i po zaopiniowaniu przez dyrektora sportowego, na podstawie analizy wyników sportowych uzyskanych przez zawodników w wyznaczonych startach międzynarodowych i krajowych.
  2. W odrębnych tabelach określono poziom sportowy, którego osiągnięcie warunkuje powołanie zawodnika na zawody główne.
    Tabele* zostały opracowane na podstawie wyników z czterech zawodów głównych (z wyłączeniem IO, IE) ostatnich lat i będą w kolejnych latach uaktualniane.
  3. Przyjmuje się następujące kryteria – minimalny wynikowy poziom sportowy w zawodach kwalifikacyjnych, z uwzględnieniem wieku zawodnika:
    a / juniorzy - uzyskanie wyniku nie niższego niż 12. miejsce (patrz tabela*)
    b / młodzieżowcy – uzyskanie wyniku nie niższego niż 18. miejsce (patrz tabela*)
    c / seniorzy - uzyskanie wyniku nie niższego niż 12. miejsce (patrz tabela*)
    d / konkurencje nieolimpijskie ISSF – 3 miejsce (patrz tabela*)
  4. W przypadku spełnienia kryteriów przez zawodników w liczbie  przekraczającej limity powołań, propozycję składu przedstawia trener.
  5. Jednorazowe uzyskanie wyniku określonego w tabeli, nie oznacza obligatoryjnego włączenia zawodnika do reprezentacji.
  6. Realizacja indywidualnych rocznych planów szkolenia oraz prezentowanie nienagannej postawy sportowej, jest wymogiem niezbędnym zakwalifikowania zawodnika do składu ostatecznego na zawody główne.
  7. Dyrektor sportowy, do ostatecznego składu reprezentacji, może zaproponować zawodnika, który nie wykonał postawionego zadania, ale był bliski jego realizacji (np. młodego zawodnika rokującego na przyszłość) lub z powodów losowych nie mógł brać udziału w pełnym cyklu szkolenia.
    Ostateczny skład reprezentacji na zawody główne zatwierdza prezydium zarządu PZSS.
  8. O powołanie zawodnika kadry narodowej do reprezentacji kraju na zawody z cyklu Pucharu Świata i międzynarodowe wnosi trener kadry narodowej, kierując się rocznymi planami szkoleniowymi, aktualnym poziomem sportowym oraz stopniem realizacji programu szkoleniowego przez sportowca.
    Ostateczny skład zatwierdza prezes PZSS po zaopiniowaniu wniosku przez dyrektora sportowego.
  9. Po zakończonym cyklu zawodów trenerzy KN oceniają udział reprezentantów w zawodach, wykonanie zadań sportowych i przedstawiają wnioski zarządowi PZSS
    a / Podstawą rozliczania zawodników powyżej 35 roku życia są jedynie osiągnięcia w zawodach głównych (IO, IE, MŚ, ME, PŚ).
  10. Zawodnicy powyżej 23 roku życia, uczestniczący w zawodach głównych w poprzednim sezonie, którzy:
    a/ zajęli miejsca 1-8, żeby zakwalifikować się do reprezentacji na kolejne zawody główne powinni osiągnąć przynajmniej raz normę, o której mowa w punkcie 2., na wniosek trenera taki zawodnik może być wyłączony z kwalifikacji.
    b/ zajęli miejsca 9-16 powinni osiągnąć przynajmniej 2 razy normę, o której mowa w punkcie 2.
    c/ zajęli miejsca 17. i dalsze oraz zawodnicy, którzy nie brali udziału w zawodach głównych w poprzednim sezonie powinni osiągnąć przynajmniej 3 razy normę, o której mowa w punkcie 2.

Warszawa, 13.11.2017 r.

* tabele z wynikami będą tworzone na podstawie wyników co najmniej z trzech poprzednich zawodów rangi mistrzowskiej.


*Normy wynikowe - wszystkie rodzaje strzelań - 2018-2020  (aktualizacja - 2.01.2018)

Więcej...
Strzelcy w potrzebie

Nadszedł czas podatkowych rozliczeń, kto ma ten obowiązek przed sobą może przeznaczy 1% na wsparcie będącej w potrzebie osoby związanej bezpośrednio ze środowiskiem sportu strzeleckiego lub bliskiej strzelcom sportowym bądź też wspomoże taką osobę w formie darowizny? Poniżej przedstawiamy z założenia ograniczoną listę osób potrzebujących pomocy, zaznaczając jednocześnie, że jest to sytuacja wyjątkowa, jak wyjątkowi są nasi zasłużeni reprezentanci kraju, czy animatorzy sportu strzeleckiego. Solidaryzujemy się z poszkodowanymi i potrzebującymi, ale nie podejmujemy się wyręczania wyspecjalizowanych fundacji, które w świetle prawa zajmują się taką działalnością, ani prowadzenia ogólnodostępnej tablicy ogłoszeń osób w potrzebie. Dlatego też z góry informujemy, że nie będziemy wieszać na stronie PZSS wszystkich napływających zgłoszeń, bez wyjaśniania przyczyn. Informujemy też, że PZSS nie zbiera darowizn w czyimkolwiek imieniu, prosimy więc o niewpłacanie datków na konto Związku! Jak wspomnieliśmy darowizny mogą mieć formę bądź to odpisu 1% przy rozliczeniu rocznym PIT, bądź to innej jednorazowej lub cyklicznej wpłaty. Pamiętajmy jednak, że kwoty z 1 % w rozliczeniu PIT będą do wykorzystania dopiero od października, natomiast inne darowizny – natychmiast!

Więcej...
Egzaminy na patent strzelecki

W odpowiedzi na docierające do PZSS sygnały o możliwości występowania potencjalnych zagrożeń dla poziomu egzaminów na patent strzelecki, w celu uniknięcia ewentualnych zarzutów co do rzetelności sprawdzianów i uchronienia członków klubów przed komplikacjami z tego tytułu zarząd PZSS doprecyzował niektóre przepisy regulaminu egzaminów stwierdzających posiadanie kwalifikacji niezbędnych do uprawiania sportu strzeleckiego, jednocześnie zlecając przygotowanie programu komputerowego umożliwiającego sprawne realizowanie przyjętych zasad.

Więcej...

Program wzorcowy kursu instruktorskiego w sporcie strzeleckim

Zgodnie z uchwałą zarządu PZSS z dnia 23 kwietnia 2014r. prezydium zarządu przyjmuje program kursu instruktorskiego opracowany przez dr. Kazimierza Kurzawskiego i tr. Andrzeja Kijowskiego (wersja z lutego 2016) jako program wzorcowy kursów w sporcie strzeleckim.

 

Więcej...
Piątek dniem pracy wewnętrznej Komisji Licencyjnej!

Informujemy, że począwszy od 25 marca 2016 roku każdy piątek będzie w Komisji Licencyjnej dniem pracy wewnętrznej, a w przypadku, kiedy piątek będzie wolny, takim dniem będzie pierwszy poprzedzający dzień pracy. W dniu pracy wewnętrznej Komisja Licencyjna nie będzie przyjmować interesantów i udzielać informacji telefonicznie.

Komisja Licencyjna została zmuszona do wystąpienie do władz PZSS o zgodę na takie rozwiązanie z powodu niemożności wygospodarowania czasu niezbędnego do uważnego sprawdzenia wniosków licencyjnych i patentowych, ich opracowania, i przygotowania decyzji. Liczba odbieranych telefonów i zadawanych pytań, na które odpowiedzi są w znakomitej większości dostępne na stronie PZSS lub powinny być udzielane zainteresowanym w macierzystych klubach, rośnie z każdym rokiem i absorbuje Komisję Licencyjną. Ostatnio, mimo przedłużanego czasu pracy, Komisja Licencyjna z coraz większym trudem znajduje czas na tzw. pracę na dokumentach. W takich okolicznościach wydzielenia w tygodniu przynajmniej jednego dnia przeznaczonego na weryfikację wniosków jest koniecznością, żeby utrzymać niezakłóconą ciągłość możliwie najszybszego wydawania zaświadczeń. Zapewniamy wszystkich zainteresowanych, że priorytetem Komisji Licencyjnej jest niezwłoczne wystawianie decyzji patentowych i licencji, a niezamierzona zwłoka, jeśli czasem występuje, wynika z błędnie wypełnionych lub niekompletnych wniosków, czasami też ze spiętrzenia ich liczby na przełomie lat. Dziękujemy za zrozumienie tej decyzji podjętej wyłącznie z chęci przyspieszenia wydawania dokumentów PZSS oczekiwanych przez zainteresowanych.  

Więcej...
Liga Młodzieżowa PZSS do 17 lat

ligaLiga Młodzieżowa do 17 lat w konkurencjach karabin i pistolet pneumatyczny 10 m, ma za zadanie popularyzować  współzawodnictwo dzieci i  młodzieży w sporcie strzeleckim w Polsce.



Postanowienia ogólne

  • Uczestnictwo - każdy klub posiadający licencję PZSS
  • Konkurencje : karabin pneumatyczny 40, pistolet pneumatyczny 40.
  • W skład zespołu wchodzą min. 3 osoby. Zespół może liczyć więcej osób (z jednego klubu)  i może być mieszany (dziewczęta i chłopcy). Klub może wystawić jeden zespół w każdej konkurencji. Do danej rozgrywki wystawia 3 osobową drużynę.

Zasady rozgrywania zawodów

  • Konkurencje i ilość strzałów
    • Karabin pneumatyczny     40 strzałów (tylko drużynowa punktacja)
    • Pistolet pneumatyczny      40 strzałów (tylko drużynowa punktacja)

Zgłoszenia

  • Każdy klub uczestniczący w Lidze Młodzieżowej PZSS zgłasza zespół przed I Rundą kwalifikacyjną oraz 3 osobowy zespół, który będzie startował w danej rundzie do Delegata technicznego PZSS  przed rozpoczęciem zawodów
  • Każdy ze zgłoszonych zawodników musi posiadać licencję PZSS
  • Udział w Lidze Młodzieżowej PZSS jest bezpłatny.

Przebieg rund kwalifikacyjnych.

Dwie rundy kwalifikacyjne, które przeprowadzane są przy innych rozgrywanych zawodach ogólnopolskich lub strefowych z udziałem Delegata technicznego PZSS.

  • Pierwsza runda kwalifikacyjna – Puchar Prezesa.         
    Przed rozpoczęciem  zawodów kluby zgłaszają swoje drużyny. Nie przeprowadza się osobnego strzelania w zawodach. Wyniki zawodników zostają spisane z konkurencji rozgrywanych w ramach zawodów.
  • Druga runda kwalifikacyjna – Złoty Muszkiet, Złota Krócica
    Przed rozpoczęciem  zawodów kluby zgłaszają swoje drużyny. Nie przeprowadza się osobnego strzelania w zawodach. Wyniki zawodników zostają spisane z konkurencji rozgrywanych w ramach zawodów.

Na podstawie spisanych wyników z I i II Rundy zostaje sformułowany komunikat w biurze PZSS. Na wynik składa się suma rezultatów uzyskanych przez trzech zgłoszonych zawodników.

Kwalifikacje do rundy finałowej

Do finału Ligi Młodzieżowej PZSS kwalifikuje się osiem najlepszych zespołów w pistolecie i osiem w karabinie. Decyduje wynik z rundy kwalifikacyjnej I lub II (w przypadku dwóch startów zespołu, liczy się lepszy wynik).

Finał Ligi Młodzieżowej PZSS

Osiem zespołów zakwalifikowanych do finału będzie brało udział w dwuetapowych rozgrywkach:

  1. Mecze kwalifikacyjne „każdy z każdym” będą rozegrane w dwóch grupach G1; G2; w których będą rozstawione drużyny zakwalifikowane do finału:
    G1:   A1; B2; C1; D2
    G2:   A2; B1; C2; D1
    Podczas konferencji zostaną w drodze losowania przydzielone numery drużyny w danej grupie od 1 do 4, co będzie stanowiło o kolejności strzelań w rozgrywkach.
    G1:  1,2,3,4
    G2:  1,2,3,4
    Zawodnicy walczą ustawieni w zespole również z numerami 1, 2, 3. Rozgrywka polega na bezpośredniej potyczce z zawodnikiem przeciwnej drużyny z tym samym numerem.
    Zasady meczy kwalifikacyjnych:
    15 minut czas przygotowawczy i strzały próbne
    12 minut każda seria dziesięciostrzałowa, po każdej serii będą przydzielane punkty (2 pkt za wygraną serię; po 1 punkcie za remis; 0 punktów za przegraną serię dla zawodnika)
  2. Mecze finałowe o złoty medal i o brązowy medal.
    Pierwsze zespoły z rozgrywki grupowej przystępują do meczu o złoty/srebrny medal; drugie zespoły przystępują do meczu o medal brązowy.
    Zasady meczy finałowych:
    8 minut czas przygotowawczy i strzały próbne
    Prezentacja
    2 minuty przygotowanie i strzały próbne
    20 strzałów, 50 sekund na strzał, ocenianie z dziesiętnymi) przyznawanie punktów za każdy strzał ( 2 punkty za wygrany strzał, 1 punkt za remis 0 punktów za przegrany strzał)
    Na obu etapach w przypadku remisów rozstrzyga dodatkowy strzał oceniany tak jak poprzednio (ocena w dziesiętnych)

Strzelnica podczas rozgrywania finału

  • Ilość stanowisk - minimum 24 stanowisk – zalecane 30
  • Zalecenia: oprawa muzyczna (dotyczy finału), widoczne dla zawodników tablice   (ekrany) z wynikami.

Postanowienia końcowe

  •  Do regulaminu zasad i rozgrywania Ligi Młodzieżowej PZSS, mogą zostać wprowadzone modyfikacje.
  • W sprawach spornych jedynym, wyłącznym interpretatorem ww. zasad i regulaminów Ligi Młodzieżowej PZSS jest Dział Szkolenia PZSS.
Więcej...
Historia PZSS w pigułce

logoPZSS-stare23 kwietnia 1933 r. odbył się w Warszawie Organizacyjny Walny Zjazd Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Udział w nim wzięli delegaci 11 okręgów strzeleckich, reprezentujących 198650 członków ("Przegląd Strzelecki i Łuczniczy" nr 2 z 1933 r. str.14).

Decyzja  utworzenia Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego zapadła na plenarnym posiedzeniu Naczelnej Rady Strzelectwa w dniu 5 marca 1933 r.:

Więcej...
Format publikacji zamieszczanych na stronie PZSS

Uprasza się przesyłających materiały przeznaczone do publikacji na stronie PZSS (informacje, komunikaty, itp.) o przygotowanie ich formatach edytowalnych (word, excel, txt). Proszę nie przysyłać tych materiałów w formacie pdf (Portable Document Format).

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej...
DEKLARACJA - Nie dla rasizmu w sporcie
Dnia  02.12.2010 r w Centrum Olimpijskim w Warszawie przyjęto i podpisano deklarację „Nie dla rasizmu w sporcie”
Zważywszy, że Powszechna Deklaracja Praw Człowieka proklamuje,iż wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w swej godności i w swych prawach, i że każdemu człowiekowi przysługują wszystkie prawa i wolności w niej wymienione,
Więcej...

003Martyna nie tylko nie zawiodła, ale i zdumiała; po takim okresie wypoczynku, i jednym (słownie) treningu uzyskała 384p.?... Daj Panie Boże zdrowie, i tylko tak trzymać. Co prawda nowy finał nie specjalnie posłużył uroczej złotoryjance, ale walka o zwycięstwo w super finale, a przy okazji o sztabkę czystego, certyfikowanego złota, tak bardzo związanego z historią tego miasta,  sprawiły, że Martyna nie odpuściła okazji. Najwyższy dostępny nominał złota stał się jej własnościową. Sukces reprezentantki Polski i Agatu, a może też zwykła duma, że maja pod opieką tak wspaniały region naszego kraju,  zmobilizował starostę złotoryjskiego Ryszarda Raszkiewicza i burmistrza miasta Roberta Pawłowskiego, iż obaj włodarze, wcześniej z uwagą obserwujący zawody,  serdecznie zapraszali wszystkich chętnych do odwiedzania  grodu nad Kaczawą i jego okolic.

Nie wiem jak z innymi, ale zachwyt Basi Pastuszki z PZSS zdobyli. Basia pamięta, że przed laty startowała w zawodach w Złotoryi, niestety nie miała wówczas okazji podziwiać uroczego miasta i jego okolic, teraz była naprawdę przejęta, kiedy odbyliśmy spacer po mieście, a szczególnie kiedy Józek Zatwardnicki i prezes Agatu Edward Rygielski oraz krynica wiedzy o wspaniałościach miasta gospodarza zawodów kwalifikacyjnych PZSS, jak i jego okolic Krzysztof Maciejak zorganizowali nam możliwość zwiedzenia okolic Złotoryi, a zwłaszcza zamku Grodziec. Położony na szczycie uspokojonego wulkanu, przepiękny kamienny kasztel przyciąga uwagę nie tylko swoją urodą, ale i, mimo wszelkich przeciwności losu, stanem zachowania. Poinformowani o obecnych przypadłościach zdrowotnych kasztelana tego zamku, życzymy mu powrotu do zdrowia, a jego zastępcy - swady i utrzymywania umiejętności potoczystego przekazu, jaki zaprezentował podczas naszego pobytu w murach twierdzy.

I tylko jedna myśl zaprzątała nam głowę po tak uroczym pobycie w Grodźcu, stan zdrowia Edwarda Rygielskiego, który mimo potwornego zagrypienia podjął się być naszym przewoźnikiem, przez co później nie mógł uczestniczyć w wielkim sportowym, strzeleckim święcie nad Kaczawą. Edward, zarówno Tobie, jak i Twojej firmie życzymy odpowiednio dużo zdrowia i sukcesów. A Panu staroście Ryszardowi Raszkiewiczowi i panu burmistrzowi Robertowi Pawłowskiemu pragniemy podziękować za przesympatyczne przyjecie w grodzie nad Kaczawą i w innych ciekawych zakątkach powiatu złotoryjskiego; wychodzi, że zapraszając mówili Panowie  szczerze!

Jak zwykle w przygotowaniach Wielkiego Pucharu Kaczawy brali udział zaprzyjaźnieni strzelcy z pobliskich Czech. Od zawsze wspierają Agat sprzętem strzeleckim, chociaż w tym roku członek zarządu Agatu Waldek Pakuła wspomniał, że za rok klub będzie dysponował kompletem tarcz do przeprowadzenia zawodów? Mam nadzieje, że nie będzie to oznaczało kresu tak dobrego współdziałania Agatu z przyjaciółmi z drugiej strony granicy, po której co prawda na złość zdarzają samorodki złota wzbudzające naszą zazdrość; to jednak nie powód żeby nie kontynuować udanej współpracy między klubami z Polski i Czech; myśl, ze podczas kolejnej odsłony Wielkiego Pucharu Kaczawy nie spotkam się z przyjaciółmi z kraju produkującego najlepsze piwo świata byłaby nie do zniesienia!

Jak co roku gratuluję kolegom ze złotoryjskiego Agatu zorganizowania świetnych zawodów klasyfikacyjnych- atmosfera Wielkiego Pucharu Kaczawy jest nie do podrobienia. Dziękujemy staroście Ryszardowi Raszkiewiczowi i  burmistrzowi Robertowi Pawłowskiemu za wsparcie wysiłków Józka Zatwardnickiego, dzięki działalności którego i jego zaangażowanych przyjaciół strzelectwo jest w Złotoryi kolejnym sportem  przynoszącym chwalę nie tylko miastu nad Kaczawą, ale i krajowi. Dziękujemy też Krzysztofowi Maciejakowi, jego pomysłów, czy może zaangażowania, w wynajdowanie i  pokazywanie przybyszom coraz to nowych atrakcji okolic Złotoryi. Szkoda tylko, że czasami Krzysztof opowiada tak barwnie, że nie zawsze mogę dosłownie przytaczać jego słów... Krzysiu, tak trzymaj! A chętnych zapraszam do czytania książek autorstwa Krzysztofa i bezpośredniego kontaktu z autorem pozycji nie tylko o wydobywaniu złota nad Kaczawą.

Walka o złoto w Złotoryi była zażarta, ale nie pozbawiona fair play, Zbyszek Bogacki, sędzia zawodów, a przy okazji ojciec naszej wspaniałej srebrnej medalistki olimpijskiej, mistrzyni i rekordzistki świata najpierw, wraz Z Karolina Kowalczyk i Paula Wrońską, w zastępstwie nieobecnej córki, odebrał chołedy należne mistrzyniom i rekordzistkom świata, a następowanie ogłosił laureata ustanowionej przez sędziów nagrody za sportowe zachowanie; jej bohaterem został Indrich Brezina (Osromer - Czech Republik – jak głosi oficjalny komunikat), a więc kolejny argument, żeby kultywować przyjazne współdziałania klubów strzeleckich po obu stronach przełęczy.

Szlachetne uczucia, nie przeszkodziły uczestnikom zawodów osiągnąć wybitnych rezultatów. Jeden to rekord uzyskany przez Marcina Majkę z warszawskiej Legii- Sekcji Strzeleckiej (patrz komunikat) , a drugi – rekord liczby uczestników zawodów. Obu osiągnięć gratulujemy i do zobaczenia za rok.

A,  jeszcze małe uzupełnienie, Martyna zdobyła najwięcej złotego kruszcu w pistolecie; w karabinie główną sztabkę przejęła Paula Wrońska (kadra narodowa, Lider Amicus Lębork, grupa wojskowa w Zegrzu), tuż za nią się uplasował Szymon Wielgomas (Ośrodek szkoleniowy PZSS we Wrocławiu;  Hamer Kozienice). Nie do końca wiem o co chodzi, ale gdyby z uwagą wsłuchać się w słowa  prowadzącego zawody Marcina Ziewca, to tylko brak odpowiedniej ilości złota stał na przeszkodzie podjęcia przez utalentowanych i sympatycznych sportowców jakiejś ważnej decyzji?... Nie wiem 

Włodzimierz Gałecki


Polscy medaliści olimpijscy

Liga Strzelecka PZSS

liga strzelecka pzss1

Polecamy

Partnerzy PZSS

grudnia 2024
P W Ś C Pt S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

PZSS na Facebooku