- O powołanie zawodnika kadry narodowej do reprezentacji kraju na zawody główne (IO, IE, MŚ, ME) wnosi trener kadry, za pośrednictwem i po zaopiniowaniu przez dyrektora sportowego, na podstawie analizy wyników sportowych uzyskanych przez zawodników w wyznaczonych startach międzynarodowych i krajowych.
- W odrębnych tabelach określono poziom sportowy, którego osiągnięcie warunkuje powołanie zawodnika na zawody główne.
Tabele* zostały opracowane na podstawie wyników z czterech zawodów głównych (z wyłączeniem IO, IE) ostatnich lat i będą w kolejnych latach uaktualniane. - Przyjmuje się następujące kryteria – minimalny wynikowy poziom sportowy w zawodach kwalifikacyjnych, z uwzględnieniem wieku zawodnika:
a / juniorzy - uzyskanie wyniku nie niższego niż 12. miejsce (patrz tabela*)
b / młodzieżowcy – uzyskanie wyniku nie niższego niż 18. miejsce (patrz tabela*)
c / seniorzy - uzyskanie wyniku nie niższego niż 12. miejsce (patrz tabela*)
d / konkurencje nieolimpijskie ISSF – 3 miejsce (patrz tabela*) - W przypadku spełnienia kryteriów przez zawodników w liczbie przekraczającej limity powołań, propozycję składu przedstawia trener.
- Jednorazowe uzyskanie wyniku określonego w tabeli, nie oznacza obligatoryjnego włączenia zawodnika do reprezentacji.
- Realizacja indywidualnych rocznych planów szkolenia oraz prezentowanie nienagannej postawy sportowej, jest wymogiem niezbędnym zakwalifikowania zawodnika do składu ostatecznego na zawody główne.
- Dyrektor sportowy, do ostatecznego składu reprezentacji, może zaproponować zawodnika, który nie wykonał postawionego zadania, ale był bliski jego realizacji (np. młodego zawodnika rokującego na przyszłość) lub z powodów losowych nie mógł brać udziału w pełnym cyklu szkolenia.
Ostateczny skład reprezentacji na zawody główne zatwierdza prezydium zarządu PZSS. - O powołanie zawodnika kadry narodowej do reprezentacji kraju na zawody z cyklu Pucharu Świata i międzynarodowe wnosi trener kadry narodowej, kierując się rocznymi planami szkoleniowymi, aktualnym poziomem sportowym oraz stopniem realizacji programu szkoleniowego przez sportowca.
Ostateczny skład zatwierdza prezes PZSS po zaopiniowaniu wniosku przez dyrektora sportowego. - Po zakończonym cyklu zawodów trenerzy KN oceniają udział reprezentantów w zawodach, wykonanie zadań sportowych i przedstawiają wnioski zarządowi PZSS
a / Podstawą rozliczania zawodników powyżej 35 roku życia są jedynie osiągnięcia w zawodach głównych (IO, IE, MŚ, ME, PŚ). - Zawodnicy powyżej 23 roku życia, uczestniczący w zawodach głównych w poprzednim sezonie, którzy:
a/ zajęli miejsca 1-8, żeby zakwalifikować się do reprezentacji na kolejne zawody główne powinni osiągnąć przynajmniej raz normę, o której mowa w punkcie 2., na wniosek trenera taki zawodnik może być wyłączony z kwalifikacji.
b/ zajęli miejsca 9-16 powinni osiągnąć przynajmniej 2 razy normę, o której mowa w punkcie 2.
c/ zajęli miejsca 17. i dalsze oraz zawodnicy, którzy nie brali udziału w zawodach głównych w poprzednim sezonie powinni osiągnąć przynajmniej 3 razy normę, o której mowa w punkcie 2.
Warszawa, 13.11.2017 r.
* tabele z wynikami będą tworzone na podstawie wyników co najmniej z trzech poprzednich zawodów rangi mistrzowskiej.
*Normy wynikowe - wszystkie rodzaje strzelań - 2018-2020 (aktualizacja - 2.01.2018)
Więcej...Nadszedł czas podatkowych rozliczeń, kto ma ten obowiązek przed sobą może przeznaczy 1% na wsparcie będącej w potrzebie osoby związanej bezpośrednio ze środowiskiem sportu strzeleckiego lub bliskiej strzelcom sportowym bądź też wspomoże taką osobę w formie darowizny? Poniżej przedstawiamy z założenia ograniczoną listę osób potrzebujących pomocy, zaznaczając jednocześnie, że jest to sytuacja wyjątkowa, jak wyjątkowi są nasi zasłużeni reprezentanci kraju, czy animatorzy sportu strzeleckiego. Solidaryzujemy się z poszkodowanymi i potrzebującymi, ale nie podejmujemy się wyręczania wyspecjalizowanych fundacji, które w świetle prawa zajmują się taką działalnością, ani prowadzenia ogólnodostępnej tablicy ogłoszeń osób w potrzebie. Dlatego też z góry informujemy, że nie będziemy wieszać na stronie PZSS wszystkich napływających zgłoszeń, bez wyjaśniania przyczyn. Informujemy też, że PZSS nie zbiera darowizn w czyimkolwiek imieniu, prosimy więc o niewpłacanie datków na konto Związku! Jak wspomnieliśmy darowizny mogą mieć formę bądź to odpisu 1% przy rozliczeniu rocznym PIT, bądź to innej jednorazowej lub cyklicznej wpłaty. Pamiętajmy jednak, że kwoty z 1 % w rozliczeniu PIT będą do wykorzystania dopiero od października, natomiast inne darowizny – natychmiast!
Więcej...W odpowiedzi na docierające do PZSS sygnały o możliwości występowania potencjalnych zagrożeń dla poziomu egzaminów na patent strzelecki, w celu uniknięcia ewentualnych zarzutów co do rzetelności sprawdzianów i uchronienia członków klubów przed komplikacjami z tego tytułu zarząd PZSS doprecyzował niektóre przepisy regulaminu egzaminów stwierdzających posiadanie kwalifikacji niezbędnych do uprawiania sportu strzeleckiego, jednocześnie zlecając przygotowanie programu komputerowego umożliwiającego sprawne realizowanie przyjętych zasad.
Zgodnie z uchwałą zarządu PZSS z dnia 23 kwietnia 2014r. prezydium zarządu przyjmuje program kursu instruktorskiego opracowany przez dr. Kazimierza Kurzawskiego i tr. Andrzeja Kijowskiego (wersja z lutego 2016) jako program wzorcowy kursów w sporcie strzeleckim.
Więcej...
Informujemy, że począwszy od 25 marca 2016 roku każdy piątek będzie w Komisji Licencyjnej dniem pracy wewnętrznej, a w przypadku, kiedy piątek będzie wolny, takim dniem będzie pierwszy poprzedzający dzień pracy. W dniu pracy wewnętrznej Komisja Licencyjna nie będzie przyjmować interesantów i udzielać informacji telefonicznie.
Komisja Licencyjna została zmuszona do wystąpienie do władz PZSS o zgodę na takie rozwiązanie z powodu niemożności wygospodarowania czasu niezbędnego do uważnego sprawdzenia wniosków licencyjnych i patentowych, ich opracowania, i przygotowania decyzji. Liczba odbieranych telefonów i zadawanych pytań, na które odpowiedzi są w znakomitej większości dostępne na stronie PZSS lub powinny być udzielane zainteresowanym w macierzystych klubach, rośnie z każdym rokiem i absorbuje Komisję Licencyjną. Ostatnio, mimo przedłużanego czasu pracy, Komisja Licencyjna z coraz większym trudem znajduje czas na tzw. pracę na dokumentach. W takich okolicznościach wydzielenia w tygodniu przynajmniej jednego dnia przeznaczonego na weryfikację wniosków jest koniecznością, żeby utrzymać niezakłóconą ciągłość możliwie najszybszego wydawania zaświadczeń. Zapewniamy wszystkich zainteresowanych, że priorytetem Komisji Licencyjnej jest niezwłoczne wystawianie decyzji patentowych i licencji, a niezamierzona zwłoka, jeśli czasem występuje, wynika z błędnie wypełnionych lub niekompletnych wniosków, czasami też ze spiętrzenia ich liczby na przełomie lat. Dziękujemy za zrozumienie tej decyzji podjętej wyłącznie z chęci przyspieszenia wydawania dokumentów PZSS oczekiwanych przez zainteresowanych.
Więcej...Liga Młodzieżowa do 17 lat w konkurencjach karabin i pistolet pneumatyczny 10 m, ma za zadanie popularyzować współzawodnictwo dzieci i młodzieży w sporcie strzeleckim w Polsce.
Postanowienia ogólne
- Uczestnictwo - każdy klub posiadający licencję PZSS
- Konkurencje : karabin pneumatyczny 40, pistolet pneumatyczny 40.
- W skład zespołu wchodzą min. 3 osoby. Zespół może liczyć więcej osób (z jednego klubu) i może być mieszany (dziewczęta i chłopcy). Klub może wystawić jeden zespół w każdej konkurencji. Do danej rozgrywki wystawia 3 osobową drużynę.
Zasady rozgrywania zawodów
- Konkurencje i ilość strzałów
- Karabin pneumatyczny 40 strzałów (tylko drużynowa punktacja)
- Pistolet pneumatyczny 40 strzałów (tylko drużynowa punktacja)
Zgłoszenia
- Każdy klub uczestniczący w Lidze Młodzieżowej PZSS zgłasza zespół przed I Rundą kwalifikacyjną oraz 3 osobowy zespół, który będzie startował w danej rundzie do Delegata technicznego PZSS przed rozpoczęciem zawodów
- Każdy ze zgłoszonych zawodników musi posiadać licencję PZSS
- Udział w Lidze Młodzieżowej PZSS jest bezpłatny.
Przebieg rund kwalifikacyjnych.
Dwie rundy kwalifikacyjne, które przeprowadzane są przy innych rozgrywanych zawodach ogólnopolskich lub strefowych z udziałem Delegata technicznego PZSS.
- Pierwsza runda kwalifikacyjna – Puchar Prezesa.
Przed rozpoczęciem zawodów kluby zgłaszają swoje drużyny. Nie przeprowadza się osobnego strzelania w zawodach. Wyniki zawodników zostają spisane z konkurencji rozgrywanych w ramach zawodów. - Druga runda kwalifikacyjna – Złoty Muszkiet, Złota Krócica
Przed rozpoczęciem zawodów kluby zgłaszają swoje drużyny. Nie przeprowadza się osobnego strzelania w zawodach. Wyniki zawodników zostają spisane z konkurencji rozgrywanych w ramach zawodów.
Na podstawie spisanych wyników z I i II Rundy zostaje sformułowany komunikat w biurze PZSS. Na wynik składa się suma rezultatów uzyskanych przez trzech zgłoszonych zawodników.
Kwalifikacje do rundy finałowej
Do finału Ligi Młodzieżowej PZSS kwalifikuje się osiem najlepszych zespołów w pistolecie i osiem w karabinie. Decyduje wynik z rundy kwalifikacyjnej I lub II (w przypadku dwóch startów zespołu, liczy się lepszy wynik).
Finał Ligi Młodzieżowej PZSS
Osiem zespołów zakwalifikowanych do finału będzie brało udział w dwuetapowych rozgrywkach:
- Mecze kwalifikacyjne „każdy z każdym” będą rozegrane w dwóch grupach G1; G2; w których będą rozstawione drużyny zakwalifikowane do finału:
G1: A1; B2; C1; D2
G2: A2; B1; C2; D1
Podczas konferencji zostaną w drodze losowania przydzielone numery drużyny w danej grupie od 1 do 4, co będzie stanowiło o kolejności strzelań w rozgrywkach.
G1: 1,2,3,4
G2: 1,2,3,4
Zawodnicy walczą ustawieni w zespole również z numerami 1, 2, 3. Rozgrywka polega na bezpośredniej potyczce z zawodnikiem przeciwnej drużyny z tym samym numerem.
Zasady meczy kwalifikacyjnych:
15 minut czas przygotowawczy i strzały próbne
12 minut każda seria dziesięciostrzałowa, po każdej serii będą przydzielane punkty (2 pkt za wygraną serię; po 1 punkcie za remis; 0 punktów za przegraną serię dla zawodnika) - Mecze finałowe o złoty medal i o brązowy medal.
Pierwsze zespoły z rozgrywki grupowej przystępują do meczu o złoty/srebrny medal; drugie zespoły przystępują do meczu o medal brązowy.
Zasady meczy finałowych:
8 minut czas przygotowawczy i strzały próbne
Prezentacja
2 minuty przygotowanie i strzały próbne
20 strzałów, 50 sekund na strzał, ocenianie z dziesiętnymi) przyznawanie punktów za każdy strzał ( 2 punkty za wygrany strzał, 1 punkt za remis 0 punktów za przegrany strzał)
Na obu etapach w przypadku remisów rozstrzyga dodatkowy strzał oceniany tak jak poprzednio (ocena w dziesiętnych)
Strzelnica podczas rozgrywania finału
- Ilość stanowisk - minimum 24 stanowisk – zalecane 30
- Zalecenia: oprawa muzyczna (dotyczy finału), widoczne dla zawodników tablice (ekrany) z wynikami.
Postanowienia końcowe
- Do regulaminu zasad i rozgrywania Ligi Młodzieżowej PZSS, mogą zostać wprowadzone modyfikacje.
- W sprawach spornych jedynym, wyłącznym interpretatorem ww. zasad i regulaminów Ligi Młodzieżowej PZSS jest Dział Szkolenia PZSS.
23 kwietnia 1933 r. odbył się w Warszawie Organizacyjny Walny Zjazd Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Udział w nim wzięli delegaci 11 okręgów strzeleckich, reprezentujących 198650 członków ("Przegląd Strzelecki i Łuczniczy" nr 2 z 1933 r. str.14).
Decyzja utworzenia Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego zapadła na plenarnym posiedzeniu Naczelnej Rady Strzelectwa w dniu 5 marca 1933 r.:
Więcej...Uprasza się przesyłających materiały przeznaczone do publikacji na stronie PZSS (informacje, komunikaty, itp.) o przygotowanie ich formatach edytowalnych (word, excel, txt). Proszę nie przysyłać tych materiałów w formacie pdf (Portable Document Format).
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Więcej...
Taktyka sportowa, to celowy, racjonalny, ekonomiczny i planowy sposób prowadzenia walki uwzględniający poziom umiejętności i możliwości własnych oraz przeciwnika, teren i warunki walki, a także regulaminy i przepisy obowiązujące w danej dyscyplinie sportu.
Przygotowanie taktyczne to wieloletni proces zdobywania, utrwalania i modyfikowania umiejętności taktycznych. Jego treść zależy od zaawansowania sportowego zawodnika (stażu treningowego) oraz specyfiki uprawianego sportu. Im dłużej sportowiec trenuje, tym wymiar przygotowania taktycznego i jego rola w uzyskiwaniu wysokich wyników są znaczniejsze (Sozański, 1999 s. 160).
Taktyka jest elementem przygotowania sportowca, którego opanowanie wymaga wielu lat treningu i udziału w zawodach. Zawodnik wypracowuje swój indywidualny styl walki oparty na zdobytych doświadczeniach oraz wiedzy przekazanej przez trenera jak i czerpanej z innych źródeł w tym najnowszych osiągnięć naukowych w danym sporcie.
Dobrze przygotowany zawodnik pod względem taktycznym w czasie strzelania prowadzi walkę w sposób przemyślany co daje większe gwarancje sukcesu niż walka niezaplanowana (żywiołowa). Mistrzostwem jest moment gdy wszystkie swoje umiejętności jest w stanie zastosować w rzeczywistości startowej.
Jakie są rodzaje przygotowania taktycznego?
W sporcie kwalifikowanym nauczanie taktyki walki odbywa się podczas zajęć praktycznych ma których zawodnik rozwija umiejętności zastosowania wiedzy taktycznej w sytuacji startowej. Odbywa się to na treningu lub podczas strzelań kontrolnych. Zawodnik uczy się radzić sobie z sytuacjami destrukcyjnymi, które mogą go spotkać podczas walki sportowej.
Aby zajęcia praktyczne mogły być efektywne powinny być poprzedzone zdobywaniem wiedzy teoretycznej co w dużej mierze skróci czas przygotowania. Nauka taktyki strzelania nie może opierać się tylko na nauce na „własnych błędach”, musi być to wiedza przekazywana przez trenera, doświadczonych starszych strzelców a także wypływać z najnowszych zdobyczy nauki.
Rys. 1. Rodzaje przygotowania taktycznego
Zarówno w zajęciach praktycznych jak i teoretycznych treści nauczania mają charakter ogólny i specjalny. Treści ogólne są interdyscyplinarne i dotyczą wielu dyscyplin sportowych np. spędzanie czasu wolnego przed startem, zasady żywienia, rozgrzewka przed startem, itp.
Treści specjalne dotyczą specyfiki strzelania sportowego i wszystkie treningi praktyczne odbywają się z bronią.
Ćwiczenia z zakresu przygotowania taktycznego powinny przebiegać wg następującej kolejności:
- zapoznanie zawodnika z podstawowymi sytuacjami taktycznymi,
- sformułowanie zasad postępowania taktycznego w różnych sytuacjach,
- przedstawienie wzorów rozwiązania sytuacji taktycznej (filmy, plansze, slajdy, itd.),
- praktyczne rozwiązanie sytuacji taktycznej podczas treningu (symulacja sytuacji mogącej wystąpić podczas zawodów),
- samodzielne rozwiązywanie sytuacji taktycznych podczas walki sportowej (za Naglak, 1999).
Co to jest przygotowanie taktyczne w strzelectwie?
Aby dokładnie przybliżyć to co jest przedmiotem przygotowania taktycznego w strzelectwie przedstawiam poniżej tematykę zajęć teoretycznych, która powinna być uwzględniona w szkoleniu strzeleckim. Nie zostanie ona w ty artykule omówiona gdyż jest bardzo obszerna i będzie treścią osobnego opracowania.
- Wyjaśnienie roli przygotowania taktycznego w treningu strzeleckim.
- Zaznajomienie z regulaminami strzelań, istotnymi dla prowadzenia walki sportowej (program strzelań, postawy strzeleckie, strzały do obcej tarczy, zacięcia, itp.).
- Posługiwanie się bronią i sprzętem pomocniczym (ustawienie parametrów broni – długość kolby, miejsce zaczepienia pasa, ustawienie sprzętu na stanowisku, czyszczenie i konserwacja broni, itp.).
- Taktyka zachowania się przed i trakcie zawodów (spędzanie czasu wolnego, godziny snu, żywienie, rozgrzewka ogólna i specjalna, przerwy taktyczne w strzelaniu itp.).
- Sposoby strzelania w różnych warunkach atmosferycznych (ciepło, zimno, wiatr, ciemno, jasno, itp.).
- Obserwacja taktyki strzelania innych doświadczonych zawodników (bezpośrednio lub odtworzenie z kamery video).
- Sposoby pracy na języku spustowym, dobór parametrów i umiejętność regulowania urządzenia spustowego w zależności od warunków rozgrywania zawodów.
- Zasady doboru parametrów przyrządów celowniczych w zależności od warunków rozgrywania zawodów (wkręcanie przyrządów celowniczych do środka tarczy, rodzaj i wielkość przyrządów celowniczych, stosowanie filtrów, czas celowania, itp.).
- Dobór rytmu i tempa strzelania w zależności od sytuacji (przyspieszanie, zwalnianie strzelania, długość i charakter przerw, przejście ze strzałów próbnych na oceniane, itp.).
- Sposoby zachowania w różnych nieprzewidzianych sytuacjach mogących nastąpić podczas zawodów (awaria broni, awaria automatu i zmiana stanowiska strzeleckiego, przerwa w strzelaniu spowodowana brakiem prądu, itp.).
- Taktyka rozgrywana finału.
- Zapoznanie zawodnika z warunkami, jakie zastanie podczas konkretnych zawodów (budowa i wyposażenie strzelnicy, program minutowy zawodów, temperatura, oświetlenie, itp.).
Jaki trening stosować aby poprawić stan przygotowania taktycznego?
Celem treningu taktycznego jest rozwijanie umiejętności i doskonalenie sposobu zachowania się zawodnika w walce sportowej. W treningu tym wykorzystuje się następujące ćwiczenia praktyczne:
1. Posługiwanie się przyrządami celowniczymi:
2. Stosowanie rozgrzewki specjalnej
- 2.1. Ćwiczenia rozwijające umiejętności stosowania rozgrzewki specjalnej do treningu i zawodów. Rozgrzewka taka z reguły składa się z 3 części: rozgrzewki ogólnofizycznej, rozgrzewki mentalnej – nastawienie swojego myślenia na poprawność wykonania elementów technicznych, rozgrzewki specjalistycznej – złożenia bezstrzałowe wykonywane w szatni lub na stanowisku strzeleckim.
3. Ćwiczenia doskonalące tempo i rytm strzelania
- 3.1. Doskonalenie swojego indywidualnego rytmu strzelania.
3.2. Trening z ograniczonym czasem na oddanie strzału.3.3. Trening z wydłużonym czasem na oddanie strzału.
Przykładowy trening: Zawodnik strzela serię 10 strzałów w swoim wyuczonym czasie np. 10 minut, następną serię ma za zadanie strzelić w czasie 4 minuty krótszym, a kolejną 5 minut dłuższym. Celem ćwiczenia jest zdobycie umiejętności wykorzystania czasu strzelania na zawodach gdyż zdarzają się sytuacje że brakuje nam czasu lub musimy zwolnić tempo strzelania ze względu na pojawiające się błędy techniczne lub problemy natury psychicznej.
4. Ćwiczenia doskonalące rozpoczęcie i zakończenie konkurencji
- 4.1. Ćwiczenia doskonalące rozpoczęcie konkurencji (przejście ze strzałów próbnych do ocenianych)
Przykładowy trening: 3x (próbne + 5 strzałów ocenianych) po każdej serii zawodnik wstaje i na nowo przyjmuje postawę. Można dodatkowo postawić normę wynikową jaką zawodnik ma osiągnąć w każdej serii
4.2. Ćwiczenia doskonalące zakończenie konkurencji
Przykładowy trening: Kpn 30 strzałów np. do tarczy z wyciętym środkiem lub po 5 strzałów na skupienie + 10 strzałów z zadaniem np. ilość „10” lub ilość oddanych „dobrych” strzałów.
5. Ćwiczenia doskonalące stosowanie odpowiednich przerw taktycznych w czasie strzelania
- 5.1. Ćwiczenie stosowania przerwy po zaistnieniu wyznaczonych sytuacji np. przerwa ze względu na słabe wartości strzałów.
5.2. Doskonalenie rozpoczęcia strzelania po przerwie:
- na stanowisku bez zmiany postawy strzeleckiej,
- po krótkiej przerwie ze zmianą postawy strzeleckiej, ale bez opuszczania stanowiska
- po dłuższej przerwie z zejściem ze stanowiska strzeleckiego
6. Ćwiczenia doskonalące umiejętność strzelania w różnych warunkach atmosferycznych
- 6.1. Przy wysokiej temperaturze otoczenia.
6.2. Przy niskiej temperaturze otoczenia.
6.3. Przy padającym deszczu.
6.4. Przy wietrze.
6.5. Przy słonecznej pogodzie (słońce świecące na tarczę lub na zawodnika)6.6. Przy zachmurzeniu.
Uwaga: Treningi tego typu planuje się w sytuacji gdy występują odpowiednie warunki atmosferyczne co umożliwia doskonalenie radzenia sobie w takich sytuacjach, np. gdy wiatr wieje na zawodnika trenujemy postawę stojącą lub klęczącą ponieważ zawodnik uczy się dokonywania korekt postawy strzeleckiej natomiast gdy wiatr działa na pocisk trenujemy postawę leżącą ponieważ zawodnik uczy się dokonywania korekt celowania.
7. Ćwiczenia doskonalące umiejętność zachowywania się w nieprzewidzianych sytuacjach mogących wystąpić w czasie trwania zawodów
- 7.1. Postępowanie w czasie nieprzewidzianej kontroli sprzętu lub postawy strzeleckiej w czasie strzelania.
7.2. Postępowanie podczas awarii automatu – zmiana stanowiska, dodatkowe strzały próbne, itp.
7.3. Postępowanie w przypadku nieplanowanej przerwy spowodowanej np. brakiem prądu.
7.4. Strzelanie w warunkach głośno zachowującej się publiczności.
7.5. Postępowanie w czasie awarii broni podczas strzelania.
7.6. Postępowanie w sytuacji obcych strzałów w tarczy.
7.7. Strzelanie w sytuacji spóźnienia się na zawody – strzelanie bez rozgrzewki, bezpośrednio po przyjściu na strzelnicę lub rozpoczęcie strzelania po komendzie START.
Uwaga: trener w zależności od potrzeb symuluje w treningach różne wymienione zakłócenia mogące wystąpić podczas zawodów.
Przykładowy trening: strzelanie kontrolne kpn 40 (12+13+15) z „niespodziankami”. W trakcie strzelania stosujemy „utrudnienia” – kontrolę postawy, głośne rozmowy, zmiana stanowiska, przerwy w strzelaniu różnej długości, itp. Zawodnik nie wie wcześniej jakie niespodzianki go czekają. Trening taki ma za zadanie nauczenie zawodnika radzenia sobie w sytuacjach destrukcyjnych mogących wystąpić podczas zawodów.
8. Modelowanie warunków w jakich odbędzie się start
- 8.1. Strzelanie przy odpowiedniej wysokości tarcz.
8.2. Strzelanie przy odpowiednim oświetleniu tarcz.
8.3. Strzelanie postawy leżącej z pryczy (np. strzelnica w Mediolanie).
8.4. Strzelanie o różnych porach dnia – dostosowanych do programu zawodów.
8.5. Strzelanie na różnych stanowiskach (na środku strzelnicy, przy ścianie).
8.6. Strzelanie z komendami obcojęzycznymi.
8.7. Strzelanie do tarcz jakie posiada organizator zawodów np. PŚ Mediolan – tarcze papierowe, PŚ Monachium – tarcze elektroniczne.
8.8. Trening w modelowych warunkach przyszłego startu.
Uwaga: do tej grupy zalicza się ćwiczenia, które służą do przygotowania zawodnika do konkretnych zawodów i konkretnych warunków z jakimi się on spotyka. Treningi odbywają się zgodnie z programami zawodów, uwzględniając np. zmiany czasowe (różnica czasu między Polską a Moskwą to 2 godziny, więc jeżeli zawodnik startuje o 9.00 to w kraju powinien w ostatnim okresie trenować o 7.00). Istnieją również możliwości modelowania takich parametrów jak temperatura czy wilgotność powietrza co w znacznym stopniu przyspieszy adaptację organizmu do warunków startu.
9. Praktyczne rozpracowanie sposobu rozgrywania finału
- 9.1. Przygotowanie treningowe do finału.
9.2. Umiejętność spędzania czasu od końca konkurencji do finału, przygotowanie sprzętu, rozgrzewka.
9.3. Praktyczne rozgrywanie finału na zawodach mniejszej rangi a następnie coraz wyższej.
Jak kontrolować efekty nauczania taktyki strzelania?
Podstawową metodą kontroli efektów nauczania taktyki jest obserwacja zawodnika podczas strzelania na zawodach. Stopień wykorzystania przez zawodnika wiedzy i umiejętności praktycznych w konkretnych sytuacjach startowych mówi o jego mistrzostwie taktyczny.
Pomocnymi sposobami w prowadzeniu obserwacji podczas zawodów jest korzystanie z kamery video, specjalnego arkusza obserwacyjnego lub programu komputerowego RSC. Sposoby kontroli przygotowania taktycznego zostały opisane m.in. w artykułach K. Kurzawskiego (2005) i A. Kijowskiego (1997).
Na początku mojej wieloletniej pracy z zawodnikami kadry narodowej często zdarzała się sytuacja, że zawodnicy niechętnie odnosili się do mojej obserwacji ich strzelania w czasie zawodów. Ni byli do tej formy współpracy przygotowani, nie znali korzyści z niej płynącej. Do dzisiaj podczas zawodów ogólnopolskich na trybunach widać tylko pojedynczych trenerów, którzy obserwują swoich zawodników.
Inaczej wygląda to podczas zawodów międzynarodowych, gdzie trybuny są pełne trenerów, którzy w różny sposób prowadzą obserwację strzelania swoich zawodników.
Bez obserwacji (kontroli) nie można określić aktualnego stanu wyszkolenia zawodnika, a tym samym opracować strategii w zakresie przygotowania technicznego i taktycznego na następny okres szkolenia.
W chwili obecnej zawodnicy kadry narodowej znają znaczenie i korzyści jakie wynikają z prowadzenia obserwacji podczas zawodów i często sami domagają się obecności trenera podczas swojego startu. Ze względu na fakt, że na kilku zawodników przypada jeden trener w prowadzeniu obserwacji pomagają zawodnicy, którzy odstrzelali już swoje konkurencje.
Obecność trenera za zawodnikiem podczas startu dodatkowo powoduje, że czuje on wsparcie psychiczne, wie, że nie jest pozostawiony sam sobie.
Proponowane w opracowaniu ćwiczenia stosowane są w treningach strzeleckich od lat. Nie jest to pełen zestaw środków wpływających na doskonalenie przygotowania taktycznego. Każdy trener może te ćwiczenia modyfikować, dostosowywać do poziomu szkolonych zawodników lub tworzyć nowe.
Przygotowanie taktyczne jest jednym z ważniejszych ogniw kompleksowego szkolenia sportowca. Nie można o nim zapominać w planowaniu procesu treningowego, a udział ćwiczeń taktycznych powinien zwiększać się wraz z zaawansowaniem zawodnika oraz zbliżaniem się do terminu startu głównego.
Piśmiennictwo:
Haber Z., Kijowski A. Rejestr środków treningowych w strzelectwie sportowym. Wrocław, 2003.
Itkis K.A. Specjalne przygotowanie strzelca sportowca. DOSAAF SSSR, Moskwa, 1982.
Kijowski A., Netzem P. Komputerowy sposób rejestracji i analizy przebiegu walki sportowej w strzelectwie. Kwartalnik Trening nr 3, s. 113-122. 1997.
Kurzawski K. Metodyka nauczania i kontroli taktyki strzelania. Strzelectwo sportowe – Nowoczesne rozwiązania szkoleniowe. Zeszyt 2, BK Wrocław, 2005.
Naglak Z. Metodyka trenowania sportowca. AWF Wrocław, 1999.
Reineimeier H. Reguły do stosowania na zawodach. Scheissport Stalljes News nr 13, 1998.
Reisterer U. Postępowanie przy zawodach i przygotowanie do zawodów. Jurnal UIT, 1982.
Reisterer U. Taktyczne zasady w strzelectwie sportowym. Jurnal UIT 2/82, 1982.
Sozański H. Podstawy teorii treningu sportowego. Biblioteka Trenera, COS Warszawa 1999.
Wigger L. Strzelanie na wietrze. Jurnal UIT nr 4/78, 1978.
Artykuł opublikowany w: Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwązania szkoleniowe), zeszyt nr 3, Wrocław, 2006.