Get Adobe Flash player

Polish Open Kaliber 2018

Selfie z gwiazdą sportu

Stop zwolnieniom z WF-u

Fundacja kibica

Zmiana numeru konta PZSS Od 1 stycznia 2018 nastąpiła zmiana rachunku bankowego PZSS. Aktualny numer konta: Alior Bank Warszawa 72 2490 0005 0000 4530 3676 0428. Więcej...
Ramowe zasady eliminacji do zawodów głównych (IO, MŚ, ME) na lata 2018-2020
  1. O powołanie zawodnika kadry narodowej do reprezentacji kraju na zawody główne (IO, IE, MŚ, ME) wnosi trener kadry, za pośrednictwem i po zaopiniowaniu przez dyrektora sportowego, na podstawie analizy wyników sportowych uzyskanych przez zawodników w wyznaczonych startach międzynarodowych i krajowych.
  2. W odrębnych tabelach określono poziom sportowy, którego osiągnięcie warunkuje powołanie zawodnika na zawody główne.
    Tabele* zostały opracowane na podstawie wyników z czterech zawodów głównych (z wyłączeniem IO, IE) ostatnich lat i będą w kolejnych latach uaktualniane.
  3. Przyjmuje się następujące kryteria – minimalny wynikowy poziom sportowy w zawodach kwalifikacyjnych, z uwzględnieniem wieku zawodnika:
    a / juniorzy - uzyskanie wyniku nie niższego niż 12. miejsce (patrz tabela*)
    b / młodzieżowcy – uzyskanie wyniku nie niższego niż 18. miejsce (patrz tabela*)
    c / seniorzy - uzyskanie wyniku nie niższego niż 12. miejsce (patrz tabela*)
    d / konkurencje nieolimpijskie ISSF – 3 miejsce (patrz tabela*)
  4. W przypadku spełnienia kryteriów przez zawodników w liczbie  przekraczającej limity powołań, propozycję składu przedstawia trener.
  5. Jednorazowe uzyskanie wyniku określonego w tabeli, nie oznacza obligatoryjnego włączenia zawodnika do reprezentacji.
  6. Realizacja indywidualnych rocznych planów szkolenia oraz prezentowanie nienagannej postawy sportowej, jest wymogiem niezbędnym zakwalifikowania zawodnika do składu ostatecznego na zawody główne.
  7. Dyrektor sportowy, do ostatecznego składu reprezentacji, może zaproponować zawodnika, który nie wykonał postawionego zadania, ale był bliski jego realizacji (np. młodego zawodnika rokującego na przyszłość) lub z powodów losowych nie mógł brać udziału w pełnym cyklu szkolenia.
    Ostateczny skład reprezentacji na zawody główne zatwierdza prezydium zarządu PZSS.
  8. O powołanie zawodnika kadry narodowej do reprezentacji kraju na zawody z cyklu Pucharu Świata i międzynarodowe wnosi trener kadry narodowej, kierując się rocznymi planami szkoleniowymi, aktualnym poziomem sportowym oraz stopniem realizacji programu szkoleniowego przez sportowca.
    Ostateczny skład zatwierdza prezes PZSS po zaopiniowaniu wniosku przez dyrektora sportowego.
  9. Po zakończonym cyklu zawodów trenerzy KN oceniają udział reprezentantów w zawodach, wykonanie zadań sportowych i przedstawiają wnioski zarządowi PZSS
    a / Podstawą rozliczania zawodników powyżej 35 roku życia są jedynie osiągnięcia w zawodach głównych (IO, IE, MŚ, ME, PŚ).
  10. Zawodnicy powyżej 23 roku życia, uczestniczący w zawodach głównych w poprzednim sezonie, którzy:
    a/ zajęli miejsca 1-8, żeby zakwalifikować się do reprezentacji na kolejne zawody główne powinni osiągnąć przynajmniej raz normę, o której mowa w punkcie 2., na wniosek trenera taki zawodnik może być wyłączony z kwalifikacji.
    b/ zajęli miejsca 9-16 powinni osiągnąć przynajmniej 2 razy normę, o której mowa w punkcie 2.
    c/ zajęli miejsca 17. i dalsze oraz zawodnicy, którzy nie brali udziału w zawodach głównych w poprzednim sezonie powinni osiągnąć przynajmniej 3 razy normę, o której mowa w punkcie 2.

Warszawa, 13.11.2017 r.

* tabele z wynikami będą tworzone na podstawie wyników co najmniej z trzech poprzednich zawodów rangi mistrzowskiej.


*Normy wynikowe - wszystkie rodzaje strzelań - 2018-2020  (aktualizacja - 2.01.2018)

Więcej...
Strzelcy w potrzebie

Nadszedł czas podatkowych rozliczeń, kto ma ten obowiązek przed sobą może przeznaczy 1% na wsparcie będącej w potrzebie osoby związanej bezpośrednio ze środowiskiem sportu strzeleckiego lub bliskiej strzelcom sportowym bądź też wspomoże taką osobę w formie darowizny? Poniżej przedstawiamy z założenia ograniczoną listę osób potrzebujących pomocy, zaznaczając jednocześnie, że jest to sytuacja wyjątkowa, jak wyjątkowi są nasi zasłużeni reprezentanci kraju, czy animatorzy sportu strzeleckiego. Solidaryzujemy się z poszkodowanymi i potrzebującymi, ale nie podejmujemy się wyręczania wyspecjalizowanych fundacji, które w świetle prawa zajmują się taką działalnością, ani prowadzenia ogólnodostępnej tablicy ogłoszeń osób w potrzebie. Dlatego też z góry informujemy, że nie będziemy wieszać na stronie PZSS wszystkich napływających zgłoszeń, bez wyjaśniania przyczyn. Informujemy też, że PZSS nie zbiera darowizn w czyimkolwiek imieniu, prosimy więc o niewpłacanie datków na konto Związku! Jak wspomnieliśmy darowizny mogą mieć formę bądź to odpisu 1% przy rozliczeniu rocznym PIT, bądź to innej jednorazowej lub cyklicznej wpłaty. Pamiętajmy jednak, że kwoty z 1 % w rozliczeniu PIT będą do wykorzystania dopiero od października, natomiast inne darowizny – natychmiast!

Więcej...
Egzaminy na patent strzelecki

W odpowiedzi na docierające do PZSS sygnały o możliwości występowania potencjalnych zagrożeń dla poziomu egzaminów na patent strzelecki, w celu uniknięcia ewentualnych zarzutów co do rzetelności sprawdzianów i uchronienia członków klubów przed komplikacjami z tego tytułu zarząd PZSS doprecyzował niektóre przepisy regulaminu egzaminów stwierdzających posiadanie kwalifikacji niezbędnych do uprawiania sportu strzeleckiego, jednocześnie zlecając przygotowanie programu komputerowego umożliwiającego sprawne realizowanie przyjętych zasad.

Więcej...

Program wzorcowy kursu instruktorskiego w sporcie strzeleckim

Zgodnie z uchwałą zarządu PZSS z dnia 23 kwietnia 2014r. prezydium zarządu przyjmuje program kursu instruktorskiego opracowany przez dr. Kazimierza Kurzawskiego i tr. Andrzeja Kijowskiego (wersja z lutego 2016) jako program wzorcowy kursów w sporcie strzeleckim.

 

Więcej...
Piątek dniem pracy wewnętrznej Komisji Licencyjnej!

Informujemy, że począwszy od 25 marca 2016 roku każdy piątek będzie w Komisji Licencyjnej dniem pracy wewnętrznej, a w przypadku, kiedy piątek będzie wolny, takim dniem będzie pierwszy poprzedzający dzień pracy. W dniu pracy wewnętrznej Komisja Licencyjna nie będzie przyjmować interesantów i udzielać informacji telefonicznie.

Komisja Licencyjna została zmuszona do wystąpienie do władz PZSS o zgodę na takie rozwiązanie z powodu niemożności wygospodarowania czasu niezbędnego do uważnego sprawdzenia wniosków licencyjnych i patentowych, ich opracowania, i przygotowania decyzji. Liczba odbieranych telefonów i zadawanych pytań, na które odpowiedzi są w znakomitej większości dostępne na stronie PZSS lub powinny być udzielane zainteresowanym w macierzystych klubach, rośnie z każdym rokiem i absorbuje Komisję Licencyjną. Ostatnio, mimo przedłużanego czasu pracy, Komisja Licencyjna z coraz większym trudem znajduje czas na tzw. pracę na dokumentach. W takich okolicznościach wydzielenia w tygodniu przynajmniej jednego dnia przeznaczonego na weryfikację wniosków jest koniecznością, żeby utrzymać niezakłóconą ciągłość możliwie najszybszego wydawania zaświadczeń. Zapewniamy wszystkich zainteresowanych, że priorytetem Komisji Licencyjnej jest niezwłoczne wystawianie decyzji patentowych i licencji, a niezamierzona zwłoka, jeśli czasem występuje, wynika z błędnie wypełnionych lub niekompletnych wniosków, czasami też ze spiętrzenia ich liczby na przełomie lat. Dziękujemy za zrozumienie tej decyzji podjętej wyłącznie z chęci przyspieszenia wydawania dokumentów PZSS oczekiwanych przez zainteresowanych.  

Więcej...
Liga Młodzieżowa PZSS do 17 lat

ligaLiga Młodzieżowa do 17 lat w konkurencjach karabin i pistolet pneumatyczny 10 m, ma za zadanie popularyzować  współzawodnictwo dzieci i  młodzieży w sporcie strzeleckim w Polsce.



Postanowienia ogólne

  • Uczestnictwo - każdy klub posiadający licencję PZSS
  • Konkurencje : karabin pneumatyczny 40, pistolet pneumatyczny 40.
  • W skład zespołu wchodzą min. 3 osoby. Zespół może liczyć więcej osób (z jednego klubu)  i może być mieszany (dziewczęta i chłopcy). Klub może wystawić jeden zespół w każdej konkurencji. Do danej rozgrywki wystawia 3 osobową drużynę.

Zasady rozgrywania zawodów

  • Konkurencje i ilość strzałów
    • Karabin pneumatyczny     40 strzałów (tylko drużynowa punktacja)
    • Pistolet pneumatyczny      40 strzałów (tylko drużynowa punktacja)

Zgłoszenia

  • Każdy klub uczestniczący w Lidze Młodzieżowej PZSS zgłasza zespół przed I Rundą kwalifikacyjną oraz 3 osobowy zespół, który będzie startował w danej rundzie do Delegata technicznego PZSS  przed rozpoczęciem zawodów
  • Każdy ze zgłoszonych zawodników musi posiadać licencję PZSS
  • Udział w Lidze Młodzieżowej PZSS jest bezpłatny.

Przebieg rund kwalifikacyjnych.

Dwie rundy kwalifikacyjne, które przeprowadzane są przy innych rozgrywanych zawodach ogólnopolskich lub strefowych z udziałem Delegata technicznego PZSS.

  • Pierwsza runda kwalifikacyjna – Puchar Prezesa.         
    Przed rozpoczęciem  zawodów kluby zgłaszają swoje drużyny. Nie przeprowadza się osobnego strzelania w zawodach. Wyniki zawodników zostają spisane z konkurencji rozgrywanych w ramach zawodów.
  • Druga runda kwalifikacyjna – Złoty Muszkiet, Złota Krócica
    Przed rozpoczęciem  zawodów kluby zgłaszają swoje drużyny. Nie przeprowadza się osobnego strzelania w zawodach. Wyniki zawodników zostają spisane z konkurencji rozgrywanych w ramach zawodów.

Na podstawie spisanych wyników z I i II Rundy zostaje sformułowany komunikat w biurze PZSS. Na wynik składa się suma rezultatów uzyskanych przez trzech zgłoszonych zawodników.

Kwalifikacje do rundy finałowej

Do finału Ligi Młodzieżowej PZSS kwalifikuje się osiem najlepszych zespołów w pistolecie i osiem w karabinie. Decyduje wynik z rundy kwalifikacyjnej I lub II (w przypadku dwóch startów zespołu, liczy się lepszy wynik).

Finał Ligi Młodzieżowej PZSS

Osiem zespołów zakwalifikowanych do finału będzie brało udział w dwuetapowych rozgrywkach:

  1. Mecze kwalifikacyjne „każdy z każdym” będą rozegrane w dwóch grupach G1; G2; w których będą rozstawione drużyny zakwalifikowane do finału:
    G1:   A1; B2; C1; D2
    G2:   A2; B1; C2; D1
    Podczas konferencji zostaną w drodze losowania przydzielone numery drużyny w danej grupie od 1 do 4, co będzie stanowiło o kolejności strzelań w rozgrywkach.
    G1:  1,2,3,4
    G2:  1,2,3,4
    Zawodnicy walczą ustawieni w zespole również z numerami 1, 2, 3. Rozgrywka polega na bezpośredniej potyczce z zawodnikiem przeciwnej drużyny z tym samym numerem.
    Zasady meczy kwalifikacyjnych:
    15 minut czas przygotowawczy i strzały próbne
    12 minut każda seria dziesięciostrzałowa, po każdej serii będą przydzielane punkty (2 pkt za wygraną serię; po 1 punkcie za remis; 0 punktów za przegraną serię dla zawodnika)
  2. Mecze finałowe o złoty medal i o brązowy medal.
    Pierwsze zespoły z rozgrywki grupowej przystępują do meczu o złoty/srebrny medal; drugie zespoły przystępują do meczu o medal brązowy.
    Zasady meczy finałowych:
    8 minut czas przygotowawczy i strzały próbne
    Prezentacja
    2 minuty przygotowanie i strzały próbne
    20 strzałów, 50 sekund na strzał, ocenianie z dziesiętnymi) przyznawanie punktów za każdy strzał ( 2 punkty za wygrany strzał, 1 punkt za remis 0 punktów za przegrany strzał)
    Na obu etapach w przypadku remisów rozstrzyga dodatkowy strzał oceniany tak jak poprzednio (ocena w dziesiętnych)

Strzelnica podczas rozgrywania finału

  • Ilość stanowisk - minimum 24 stanowisk – zalecane 30
  • Zalecenia: oprawa muzyczna (dotyczy finału), widoczne dla zawodników tablice   (ekrany) z wynikami.

Postanowienia końcowe

  •  Do regulaminu zasad i rozgrywania Ligi Młodzieżowej PZSS, mogą zostać wprowadzone modyfikacje.
  • W sprawach spornych jedynym, wyłącznym interpretatorem ww. zasad i regulaminów Ligi Młodzieżowej PZSS jest Dział Szkolenia PZSS.
Więcej...
Historia PZSS w pigułce

logoPZSS-stare23 kwietnia 1933 r. odbył się w Warszawie Organizacyjny Walny Zjazd Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Udział w nim wzięli delegaci 11 okręgów strzeleckich, reprezentujących 198650 członków ("Przegląd Strzelecki i Łuczniczy" nr 2 z 1933 r. str.14).

Decyzja  utworzenia Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego zapadła na plenarnym posiedzeniu Naczelnej Rady Strzelectwa w dniu 5 marca 1933 r.:

Więcej...
Format publikacji zamieszczanych na stronie PZSS

Uprasza się przesyłających materiały przeznaczone do publikacji na stronie PZSS (informacje, komunikaty, itp.) o przygotowanie ich formatach edytowalnych (word, excel, txt). Proszę nie przysyłać tych materiałów w formacie pdf (Portable Document Format).

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej...
DEKLARACJA - Nie dla rasizmu w sporcie
Dnia  02.12.2010 r w Centrum Olimpijskim w Warszawie przyjęto i podpisano deklarację „Nie dla rasizmu w sporcie”
Zważywszy, że Powszechna Deklaracja Praw Człowieka proklamuje,iż wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w swej godności i w swych prawach, i że każdemu człowiekowi przysługują wszystkie prawa i wolności w niej wymienione,
Więcej...

1. Wprowadzenie

Każda dyscyplina sportu charakteryzuje się specyficznym rodzajem i charakterem ruchu wymagającym odrębnego podejścia pedagogicznego, psychologicznego oraz medyczno-biologicznego.

Mówiąc o podejściu pedagogicznym mamy na myśli:

  • odpowiednie planowanie programu treningowego (indywidualne dla każdego zawodnika),
  • optymalne planowanie mikro-, mezo- i makrocykli,
  • poprawne metodycznie połączenie wysiłku i wypoczynku,
  • zapobieganie znużeniu – organizację czynnego i biernego wypoczynku,

Przez podejście psychologiczne rozumiemy:

  • wprowadzenie specjalnych form relaksu w celu eliminacji napięcia psychicznego zawodnika (hipnozy, treningu autogennego, muzykoterapii oraz innych form atrakcyjnych dla zawodnika),
  • tworzenie optymalnego klimatu, warunków i stosunków interpersonalnych w zespole,
  • odpowiednia współpraca między trenerem, lekarzem, psychologiem i terapeutą w celu wykształcenia odpowiedniej odporności psychicznej zawodnika.

Podejście medyczno-biologiczne polega na:

  • otoczeniu zawodnika odpowiednią opieką zdrowotną (z udziałem lekarza, fizjoterapeuty, wykorzystaniem przychodni sportowo-lekarskiej),
  • przygotowanie optymalnej diety na poszczególne okresy treningowe i startowe,
  • wykorzystanie dostępnych preparatów o wysokiej wartości odżywczej, środków wzmacniających i witamin (pod opieką lekarza, dietetyka),
  • zastosowanie metod z zakresu medycyny fizykalnej,
  • utworzenie banku informacji o aktualnym stanie funkcjonalnym organizmu sportowca (ścisła współpraca trenera, lekarza, fizjoterapeuty i psychologa).

Strzelectwo sportowe jest dyscypliną niezmiernie precyzyjną, w której na końcowy rezultat sportowy ponadprzeciętny wpływ ma każdy, nawet najdrobniejszy szczegół (trening, bierny i czynny wypoczynek, sen, uregulowana praca lub nauka w szkole, odpowiednia odnowa biologiczna).

 

2. Pojęcie odnowy biologicznej

Odnowa biologiczna, to świadome działanie na organizm za pomocą różnych, naturalnych środków i warunków środowiskowych mających na celu ułatwienie i przyspieszenie fizjologicznych procesów wypoczynkowych, a w konsekwencji polepszenie jego zdrowia i wydolności.

Z odnową biologiczną ściśle związane są pojęcia przetrenowania i znużenia oraz odpoczynku.

Przetrenowanie, to przewlekłe przemęczenie o znacznie nasilonych objawach wyczerpania. Powstałe przemęczenie wymaga kilkutygodniowego wypoczynku dla odbudowy naruszonych rezerw ustrojowych i przywrócenie równowagi funkcjonalnej. Początkowe oznaki przemęczenia to: bóle głowy, brak snu, brak apetytu, bóle mięśni, niechęć do pracy. Dalsze pogłębianie tego stanu prowadzi do zmniejszenia obciążeń treningowych lub nawet konieczności przerwania ich na pewien czas. Uczucie znużenia może wystąpić u zawodnika, któremu stawia się zbyt zbyt łatwe zadania, możliwe do wykonywane bez trudności. Usuwanie znużenia jest możliwe przez pobudzenie aktywności atrakcyjnymi bodźcami np.: zmianą zajęć.

 Można wyróżnić 2 fazy odpoczynku:

  • I faza: przez pierwsze 2-4 minuty po zaprzestaniu pracy występuje gwałtowny spadek tętna, ciśnienia krwi, wentylacji płuc i rytmu oddechowego
  •  II faza: charakteryzuje się powolniejszym spadkiem wszystkich składników fizjologicznych - w zależności od intensywności i długości wysiłku. Mogą one powracać do normy po kilku minutach, a nawet po kilku godzinach.

3. Zadania odnowy biologicznej

Zadania jakie ma spełniać postępowanie odnawiające podzielić można na:

  • zadania bezpośrednio współdziałające z treningiem
  • zadania profilaktyczno-uzupełniające
1. Aktywizacja procesów wypoczynkowych - ułatwienie biologicznych tendencji do wyrównywania zaburzeń powstałych pod wpływem wykonywanej pracy fizycznej. Ta aktywizacja może nastąpić pod wpływem masażu oraz odpowiedniej diety.
2. Profilaktyka i zmniejszenie skutków przeciążeń powolnych - do tych przeciążeń doprowadza wielokrotne, choćby minimalne przekroczenie wytrzymałości poszczególnych ogniw układu ruchu lub organów wewnętrznych. Zmiany powolne mogą przez długi czas nie zaburzać sprawności zawodnika w sposób zauważalny przez trenera, a nawet przez samego zawodnika. Procesy zużycia będą się nasilały aż do wystąpienia np.:
  • mniejszej odporności na zmęczenie,
  • bólu powysiłkowego.

Mikrourazy prowadzaące do przeciążeń powolnych mają charakter: mechaniczny, termiczny i toksyczny (przewlekłe zakwaszenie).

Dolegliwości przeciążeniowe są zmienne w czasie i natężeniu, dlatego też są często lekceważone przez zawodników. Trzeba więc stosować wszelkie środki jakimi dysponuje trener, w porozumieniu z lekarzem i fizjoterapeutą, dla jak najwcześniejszego zapobiegania dolegliwościom przeciążeniowym, i zachowania wysokiej wydolności narządu ruchu.

3. Hartowanie – uodpornienie organizmu na zmiany warunków środowiskowych przez ćwiczenia mechanizmów adaptacyjnych (np.: zmiany stref klimatycznych i czasowych)

Te sytuacje wymagają hartu fizycznego i psychicznego. Mechanizmy adaptacyjne podlegają wytrenowaniu, przy okazji można zwiększyć wytrzymałość psychiczną. Stan odporności psychofizycznej i wysokiej zdolności adaptacyjnej musi być podtrzymywany regularnymi ćwiczeniami i choćby krótkimi zabiegami, w przeciwnym bowiem przypadku zakres ogólnego zespołu przystosowania zmniejsza się. Szybkie osiągnięcie pełnego wypoczynku jest łatwiejsze przy zachowaniu ścisłej współpracy zawodnika, trenera, lekarza, fizjoterapeuty, a w wielu przypadkach także psychologa. Konieczne są także odpowiednie oprzyrządowanie, które umożliwia wypoczywanie zarówno w trakcie treningu i zawodów, jak i po ich zakończeniu.

Do niezbędnego sprzętu należy zaliczyć:

  • wygodne fotele lub leżaki w szatniach
  • widne i obszerne szatnie oraz bufety nastawione na potrzeby żywienia sportowców
  • urządzenia higieniczno-sanitarne i specjalne wydzielone urządzenia odnawiająco-lecznicze.

 4. Zasady stosowania środków odnowy biologicznej

  1. Dostosowanie ćwiczeń i ich rytmu do możliwości psychofizycznych zawodnika (uwzględnienie stanu wytrenowania i aktualnej wydolność)
  2. Celowo organizowana rozgrzewka, dopasowana do reaktywności ćwiczącego; rozgrzewka przed treningiem lub startem ma wpływ nie tylko na osiągnięcie wyników, ale w zasadniczym stopniu - na profilaktykę urazów i przeciążeń powolnych.
  3. Stosowanie przerw wypoczynkowych w czasie zajęć. Za korzystne uważa się przerwy krótkie i częste przeciętnie od 3 do 5 minut, maksymalnie 10-minutowe.
  4. Przerwa śródtreningowa może być wykorzystana do wykonania doraźnych zabiegów odnawiających.
  5. Bieżące uzupełnienie strat wodno-elektrolitowych oraz, w czasie długotrwałych wysiłków, także strat energetycznych.
  6. Środki odnawiające należy dobierać zgodnie ze znajomością fizjologii wysiłku charakterystycznej dla strzelectwa sportowego
  7. Środki odnowy biologicznej należy stosować zgodnie z zasadą stopniowania intensywności zabiegów, cykliczności i systematyczności, co w konsekwencji ma doprowadzić do uzyskania lepszych rezultatów na strzelnicy.

5. Programowanie odnowy biologicznej

5.1. Odnowa w okresie przygotowania ogólnego

  • Chłodne lub naprzemienne ciepłe i zimne natryski (hartujące), zakończone intensywnym automasażem,
  • rozcieranie ciała,
  • ciepłe – chłodne - ciepłe naprzemienne natryski bezpośrednio po treningach,
  • 2-3 razy w tygodniu, po treningach, kąpiele ciepłe normalne lub mineralne, masaż ręczny lub podwodny. Przy intensywnym codziennym treningu można stosować na zmianę: ciepłą kąpiel – masaż ręczny – masaż podwodny,
  • naświetlanie ogólne lub miejscowe lampą bioptron lub solux - co drugi dzień,
  • raz na 7-10 dni sauna lub wieczorna gorąca kąpiel w celu wywołania obfitego pocenia.

5.2. Odnowa w okresie przygotowania specjalnego

Stosuje się w tym okresie często zabiegi lokalne, szczególnie na eksploatowane partie mięśni i stawy:

  • kąpiele mineralne ciepłe lub gorące, masaże: ręczny i wirowy, naświetlania soluxem, ciepłe kompresy
  • zabiegi ogólne przegrzewające organizm (sauna lub kąpiel ciepła) do 3 razy w tygodniu
  • masaż treningowy o charakterze lokalnym (na grupy mięśniowe nadmiernie przeciążone)
  • w strzelectwie sportowym bardzo ważne jest regularne stosowanie ćwiczeń korygujących, gdyż praca zawodnika tej dyscypliny sportu jest wybitnie asymetryczna. Ćwiczenia wyrównujące i korygujące asymetrię będą nie tylko korzystnie wpływać na zdrowie zawodnika, ale będą podnosić jego poziom sportowy.

5.3. Odnowa w okresie głównym (startowym)

  • natryski letnio-ciepłe o małym ciśnieniu,
  • kąpiele mineralne letnio-ciepłe,
  • masaże podwodne o temperaturze wody do 33°C,
  • zabiegi hartujące, jeśli zawodnicy są już do nich przyzwyczajeni.

5.4. Odnowa w okresie przejściowym

Zarówno trening jak i zabiegi odnowy biologicznej powinny mieć charakter ogólny. W tym okresie stosuje się:

  • kąpiele solankowe,
  • masaże podwodne,
  • okłady i kąpiele borowinowe,
  • saunę,
  • masaż podtrzymujący sprawność fizyczną i psychiczną. Najskuteczniejszy będzie masaż punktowy, w oparciu o punkty biologicznie aktywne, który oddziałuje na cały organizm i prowadzi organizm do równowagi energetycznej.

 6. Uwagi końcowe

 We wprowadzeniu stwierdziłem, iż każda dyscyplina sportu ma swoją specyfikę. Jest to może nie specjalnie odkrywcza, ale prawdziwa konstatacja specyfiki, która wymusza odrzucenie rutyny w planowaniu i prowadzeniu odnowy biologicznej. Z punktu widzenia fizjoterapeuty  każda konkurencja strzelectwa sportowego jest zupełnie inna. Diametralnie różnie koncentrują się zawodnicy strzelający do rzutków, ruchomej tarczy, czy pistoletu szybkostrzelnego, a jeszcze inaczej strzelający z karabinu sportowego, czy pistoletu w konkurencjach statycznych. Tylko dobra znajomość każdego zawodnika z osobna oraz przyswojenie specyfiki konkurencji przez fizjoterapeutę pozwoli na właściwe przygotowanie psychofizyczne zawodnika do startu i do osiągnięcia przez niego sukcesu. Podczas każdego spotkania z zawodnikiem przed startem fizjoterapeuta oddziałuje na punkty, które znoszą lęk, objawy tremy, przywracają spokój, rozładowują napięcie i zdenerwowanie, zapewniają spokojny sen w nocy poprzedzającej zawody - przywracają „olimpijski spokój".

 

Autor jest fizjoterapeutą kadry narodowej PZSS.

 

Polscy medaliści olimpijscy

Liga Strzelecka PZSS

liga strzelecka pzss1

Polecamy

Partnerzy PZSS

listopada 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

PZSS na Facebooku