- O powołanie zawodnika kadry narodowej do reprezentacji kraju na zawody główne (IO, IE, MŚ, ME) wnosi trener kadry, za pośrednictwem i po zaopiniowaniu przez dyrektora sportowego, na podstawie analizy wyników sportowych uzyskanych przez zawodników w wyznaczonych startach międzynarodowych i krajowych.
- W odrębnych tabelach określono poziom sportowy, którego osiągnięcie warunkuje powołanie zawodnika na zawody główne.
Tabele* zostały opracowane na podstawie wyników z czterech zawodów głównych (z wyłączeniem IO, IE) ostatnich lat i będą w kolejnych latach uaktualniane. - Przyjmuje się następujące kryteria – minimalny wynikowy poziom sportowy w zawodach kwalifikacyjnych, z uwzględnieniem wieku zawodnika:
a / juniorzy - uzyskanie wyniku nie niższego niż 12. miejsce (patrz tabela*)
b / młodzieżowcy – uzyskanie wyniku nie niższego niż 18. miejsce (patrz tabela*)
c / seniorzy - uzyskanie wyniku nie niższego niż 12. miejsce (patrz tabela*)
d / konkurencje nieolimpijskie ISSF – 3 miejsce (patrz tabela*) - W przypadku spełnienia kryteriów przez zawodników w liczbie przekraczającej limity powołań, propozycję składu przedstawia trener.
- Jednorazowe uzyskanie wyniku określonego w tabeli, nie oznacza obligatoryjnego włączenia zawodnika do reprezentacji.
- Realizacja indywidualnych rocznych planów szkolenia oraz prezentowanie nienagannej postawy sportowej, jest wymogiem niezbędnym zakwalifikowania zawodnika do składu ostatecznego na zawody główne.
- Dyrektor sportowy, do ostatecznego składu reprezentacji, może zaproponować zawodnika, który nie wykonał postawionego zadania, ale był bliski jego realizacji (np. młodego zawodnika rokującego na przyszłość) lub z powodów losowych nie mógł brać udziału w pełnym cyklu szkolenia.
Ostateczny skład reprezentacji na zawody główne zatwierdza prezydium zarządu PZSS. - O powołanie zawodnika kadry narodowej do reprezentacji kraju na zawody z cyklu Pucharu Świata i międzynarodowe wnosi trener kadry narodowej, kierując się rocznymi planami szkoleniowymi, aktualnym poziomem sportowym oraz stopniem realizacji programu szkoleniowego przez sportowca.
Ostateczny skład zatwierdza prezes PZSS po zaopiniowaniu wniosku przez dyrektora sportowego. - Po zakończonym cyklu zawodów trenerzy KN oceniają udział reprezentantów w zawodach, wykonanie zadań sportowych i przedstawiają wnioski zarządowi PZSS
a / Podstawą rozliczania zawodników powyżej 35 roku życia są jedynie osiągnięcia w zawodach głównych (IO, IE, MŚ, ME, PŚ). - Zawodnicy powyżej 23 roku życia, uczestniczący w zawodach głównych w poprzednim sezonie, którzy:
a/ zajęli miejsca 1-8, żeby zakwalifikować się do reprezentacji na kolejne zawody główne powinni osiągnąć przynajmniej raz normę, o której mowa w punkcie 2., na wniosek trenera taki zawodnik może być wyłączony z kwalifikacji.
b/ zajęli miejsca 9-16 powinni osiągnąć przynajmniej 2 razy normę, o której mowa w punkcie 2.
c/ zajęli miejsca 17. i dalsze oraz zawodnicy, którzy nie brali udziału w zawodach głównych w poprzednim sezonie powinni osiągnąć przynajmniej 3 razy normę, o której mowa w punkcie 2.
Warszawa, 13.11.2017 r.
* tabele z wynikami będą tworzone na podstawie wyników co najmniej z trzech poprzednich zawodów rangi mistrzowskiej.
*Normy wynikowe - wszystkie rodzaje strzelań - 2018-2020 (aktualizacja - 2.01.2018)
Więcej...Nadszedł czas podatkowych rozliczeń, kto ma ten obowiązek przed sobą może przeznaczy 1% na wsparcie będącej w potrzebie osoby związanej bezpośrednio ze środowiskiem sportu strzeleckiego lub bliskiej strzelcom sportowym bądź też wspomoże taką osobę w formie darowizny? Poniżej przedstawiamy z założenia ograniczoną listę osób potrzebujących pomocy, zaznaczając jednocześnie, że jest to sytuacja wyjątkowa, jak wyjątkowi są nasi zasłużeni reprezentanci kraju, czy animatorzy sportu strzeleckiego. Solidaryzujemy się z poszkodowanymi i potrzebującymi, ale nie podejmujemy się wyręczania wyspecjalizowanych fundacji, które w świetle prawa zajmują się taką działalnością, ani prowadzenia ogólnodostępnej tablicy ogłoszeń osób w potrzebie. Dlatego też z góry informujemy, że nie będziemy wieszać na stronie PZSS wszystkich napływających zgłoszeń, bez wyjaśniania przyczyn. Informujemy też, że PZSS nie zbiera darowizn w czyimkolwiek imieniu, prosimy więc o niewpłacanie datków na konto Związku! Jak wspomnieliśmy darowizny mogą mieć formę bądź to odpisu 1% przy rozliczeniu rocznym PIT, bądź to innej jednorazowej lub cyklicznej wpłaty. Pamiętajmy jednak, że kwoty z 1 % w rozliczeniu PIT będą do wykorzystania dopiero od października, natomiast inne darowizny – natychmiast!
Więcej...W odpowiedzi na docierające do PZSS sygnały o możliwości występowania potencjalnych zagrożeń dla poziomu egzaminów na patent strzelecki, w celu uniknięcia ewentualnych zarzutów co do rzetelności sprawdzianów i uchronienia członków klubów przed komplikacjami z tego tytułu zarząd PZSS doprecyzował niektóre przepisy regulaminu egzaminów stwierdzających posiadanie kwalifikacji niezbędnych do uprawiania sportu strzeleckiego, jednocześnie zlecając przygotowanie programu komputerowego umożliwiającego sprawne realizowanie przyjętych zasad.
Zgodnie z uchwałą zarządu PZSS z dnia 23 kwietnia 2014r. prezydium zarządu przyjmuje program kursu instruktorskiego opracowany przez dr. Kazimierza Kurzawskiego i tr. Andrzeja Kijowskiego (wersja z lutego 2016) jako program wzorcowy kursów w sporcie strzeleckim.
Więcej...
Informujemy, że począwszy od 25 marca 2016 roku każdy piątek będzie w Komisji Licencyjnej dniem pracy wewnętrznej, a w przypadku, kiedy piątek będzie wolny, takim dniem będzie pierwszy poprzedzający dzień pracy. W dniu pracy wewnętrznej Komisja Licencyjna nie będzie przyjmować interesantów i udzielać informacji telefonicznie.
Komisja Licencyjna została zmuszona do wystąpienie do władz PZSS o zgodę na takie rozwiązanie z powodu niemożności wygospodarowania czasu niezbędnego do uważnego sprawdzenia wniosków licencyjnych i patentowych, ich opracowania, i przygotowania decyzji. Liczba odbieranych telefonów i zadawanych pytań, na które odpowiedzi są w znakomitej większości dostępne na stronie PZSS lub powinny być udzielane zainteresowanym w macierzystych klubach, rośnie z każdym rokiem i absorbuje Komisję Licencyjną. Ostatnio, mimo przedłużanego czasu pracy, Komisja Licencyjna z coraz większym trudem znajduje czas na tzw. pracę na dokumentach. W takich okolicznościach wydzielenia w tygodniu przynajmniej jednego dnia przeznaczonego na weryfikację wniosków jest koniecznością, żeby utrzymać niezakłóconą ciągłość możliwie najszybszego wydawania zaświadczeń. Zapewniamy wszystkich zainteresowanych, że priorytetem Komisji Licencyjnej jest niezwłoczne wystawianie decyzji patentowych i licencji, a niezamierzona zwłoka, jeśli czasem występuje, wynika z błędnie wypełnionych lub niekompletnych wniosków, czasami też ze spiętrzenia ich liczby na przełomie lat. Dziękujemy za zrozumienie tej decyzji podjętej wyłącznie z chęci przyspieszenia wydawania dokumentów PZSS oczekiwanych przez zainteresowanych.
Więcej...Liga Młodzieżowa do 17 lat w konkurencjach karabin i pistolet pneumatyczny 10 m, ma za zadanie popularyzować współzawodnictwo dzieci i młodzieży w sporcie strzeleckim w Polsce.
Postanowienia ogólne
- Uczestnictwo - każdy klub posiadający licencję PZSS
- Konkurencje : karabin pneumatyczny 40, pistolet pneumatyczny 40.
- W skład zespołu wchodzą min. 3 osoby. Zespół może liczyć więcej osób (z jednego klubu) i może być mieszany (dziewczęta i chłopcy). Klub może wystawić jeden zespół w każdej konkurencji. Do danej rozgrywki wystawia 3 osobową drużynę.
Zasady rozgrywania zawodów
- Konkurencje i ilość strzałów
- Karabin pneumatyczny 40 strzałów (tylko drużynowa punktacja)
- Pistolet pneumatyczny 40 strzałów (tylko drużynowa punktacja)
Zgłoszenia
- Każdy klub uczestniczący w Lidze Młodzieżowej PZSS zgłasza zespół przed I Rundą kwalifikacyjną oraz 3 osobowy zespół, który będzie startował w danej rundzie do Delegata technicznego PZSS przed rozpoczęciem zawodów
- Każdy ze zgłoszonych zawodników musi posiadać licencję PZSS
- Udział w Lidze Młodzieżowej PZSS jest bezpłatny.
Przebieg rund kwalifikacyjnych.
Dwie rundy kwalifikacyjne, które przeprowadzane są przy innych rozgrywanych zawodach ogólnopolskich lub strefowych z udziałem Delegata technicznego PZSS.
- Pierwsza runda kwalifikacyjna – Puchar Prezesa.
Przed rozpoczęciem zawodów kluby zgłaszają swoje drużyny. Nie przeprowadza się osobnego strzelania w zawodach. Wyniki zawodników zostają spisane z konkurencji rozgrywanych w ramach zawodów. - Druga runda kwalifikacyjna – Złoty Muszkiet, Złota Krócica
Przed rozpoczęciem zawodów kluby zgłaszają swoje drużyny. Nie przeprowadza się osobnego strzelania w zawodach. Wyniki zawodników zostają spisane z konkurencji rozgrywanych w ramach zawodów.
Na podstawie spisanych wyników z I i II Rundy zostaje sformułowany komunikat w biurze PZSS. Na wynik składa się suma rezultatów uzyskanych przez trzech zgłoszonych zawodników.
Kwalifikacje do rundy finałowej
Do finału Ligi Młodzieżowej PZSS kwalifikuje się osiem najlepszych zespołów w pistolecie i osiem w karabinie. Decyduje wynik z rundy kwalifikacyjnej I lub II (w przypadku dwóch startów zespołu, liczy się lepszy wynik).
Finał Ligi Młodzieżowej PZSS
Osiem zespołów zakwalifikowanych do finału będzie brało udział w dwuetapowych rozgrywkach:
- Mecze kwalifikacyjne „każdy z każdym” będą rozegrane w dwóch grupach G1; G2; w których będą rozstawione drużyny zakwalifikowane do finału:
G1: A1; B2; C1; D2
G2: A2; B1; C2; D1
Podczas konferencji zostaną w drodze losowania przydzielone numery drużyny w danej grupie od 1 do 4, co będzie stanowiło o kolejności strzelań w rozgrywkach.
G1: 1,2,3,4
G2: 1,2,3,4
Zawodnicy walczą ustawieni w zespole również z numerami 1, 2, 3. Rozgrywka polega na bezpośredniej potyczce z zawodnikiem przeciwnej drużyny z tym samym numerem.
Zasady meczy kwalifikacyjnych:
15 minut czas przygotowawczy i strzały próbne
12 minut każda seria dziesięciostrzałowa, po każdej serii będą przydzielane punkty (2 pkt za wygraną serię; po 1 punkcie za remis; 0 punktów za przegraną serię dla zawodnika) - Mecze finałowe o złoty medal i o brązowy medal.
Pierwsze zespoły z rozgrywki grupowej przystępują do meczu o złoty/srebrny medal; drugie zespoły przystępują do meczu o medal brązowy.
Zasady meczy finałowych:
8 minut czas przygotowawczy i strzały próbne
Prezentacja
2 minuty przygotowanie i strzały próbne
20 strzałów, 50 sekund na strzał, ocenianie z dziesiętnymi) przyznawanie punktów za każdy strzał ( 2 punkty za wygrany strzał, 1 punkt za remis 0 punktów za przegrany strzał)
Na obu etapach w przypadku remisów rozstrzyga dodatkowy strzał oceniany tak jak poprzednio (ocena w dziesiętnych)
Strzelnica podczas rozgrywania finału
- Ilość stanowisk - minimum 24 stanowisk – zalecane 30
- Zalecenia: oprawa muzyczna (dotyczy finału), widoczne dla zawodników tablice (ekrany) z wynikami.
Postanowienia końcowe
- Do regulaminu zasad i rozgrywania Ligi Młodzieżowej PZSS, mogą zostać wprowadzone modyfikacje.
- W sprawach spornych jedynym, wyłącznym interpretatorem ww. zasad i regulaminów Ligi Młodzieżowej PZSS jest Dział Szkolenia PZSS.
23 kwietnia 1933 r. odbył się w Warszawie Organizacyjny Walny Zjazd Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Udział w nim wzięli delegaci 11 okręgów strzeleckich, reprezentujących 198650 członków ("Przegląd Strzelecki i Łuczniczy" nr 2 z 1933 r. str.14).
Decyzja utworzenia Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego zapadła na plenarnym posiedzeniu Naczelnej Rady Strzelectwa w dniu 5 marca 1933 r.:
Więcej...Uprasza się przesyłających materiały przeznaczone do publikacji na stronie PZSS (informacje, komunikaty, itp.) o przygotowanie ich formatach edytowalnych (word, excel, txt). Proszę nie przysyłać tych materiałów w formacie pdf (Portable Document Format).
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Więcej...Prowadzenie obserwacji strzelania podczas treningów i zawodów
Aktualny, bardzo wysoki poziom osiąganych wyników sportowych i stała dążność do doskonalenia zmusza trenerów i zawodników do poszukiwania nowych metod treningowych, a w szczególności doskonaleni techniki i taktyki strzelania.
Jedną z podstawowych metod, która daje nam wiedzę na temat funkcjonowania zawodnika podczas walki sportowej, a tym samym jest metodą pozwalającą ocenić aktualny stan wyszkolenia technicznego, poziom opanowania taktyki rozgrywania konkurencji, a także stany psychiczne warunkujące rodzaj zachowania się w czasie strzelania jest prowadzenie obserwacji na treningach i zawodach.
Stopień wykorzystania przez zawodnika wiedzy i umiejętności praktycznych w konkretnych sytuacjach startowych mówi o jego mistrzostwie taktycznym.
Co jest celem prowadzenia obserwacji?
- ocena aktualnego stanu wyszkolenia technicznego i taktycznego zawodnika,
- opracowanie na podstawie obserwacji korekt w przygotowaniu technicznym,
- opracowanie na podstawie obserwacji strategii przygotowania taktycznego.
Na początku mojej wieloletniej pracy z zawodnikami kadry narodowej często zdarzała się sytuacja, że zawodnicy niechętnie odnosili się do mojej obserwacji ich strzelania w czasie zawodów. Nie byli do tej formy współpracy przygotowani, nie znali korzyści z niej płynącej. Do dzisiaj podczas zawodów ogólnopolskich na trybunach widać tylko pojedynczych trenerów, którzy obserwują swoich zawodników.
Inaczej wygląda to podczas zawodów międzynarodowych, gdzie trybuny są pełne trenerów, którzy w różny sposób prowadzą obserwację strzelania swoich zawodników.
Bez obserwacji (kontroli) nie można określić aktualnego stanu wyszkolenia zawodnika, a tym samym opracować strategii w zakresie przygotowania technicznego i taktycznego na następny okres szkolenia.
Jakie są sposoby obserwacji?
Pomocnymi sposobami w prowadzeniu obserwacji podczas zawodów jest korzystanie z kamery video, specjalnego arkusza obserwacyjnego lub programu komputerowego.
- Obserwacja wzrokowa (bez zapisu) – wielu trenerów podczas zawodów ogranicza się jedynie do obserwacji pracy swojego zawodnika oraz uzyskanych punktów w tarczy przez lunetę, nie prowadząc przy tym żadnego zapisu. Oczywiście jest to lepsza obserwacja niż żadna i lepiej żeby trener był obecny za zawodnikiem niż gdyby w tym czasie przebywał np. w kawiarni.
Taka obserwacja jest jednak niepełna, bazuje na pamięci trenera, nie można jej zbierać i analizować w dłuższym czasie, a wnioski z niej płynące są niepełne, dlatego polecamy trenerom inne wymienione dalej sposoby obserwacji. - Rejestracja przebiegu strzelania – jest to sposób obserwacji dość popularny, stosowany z powodzeniem przez trenerów w wielu dyscyplinach sportu, np. w grach zespołowych jak również w strzelectwie sportowym. Metoda ta lepiej sprawdza się w strzelaninach dynamicznych, gdzie występuje ruch, np. w strzelaninach do rzutków, niż w statycznych, gdzie tego ruchu nie ma, np. strzelanie dokładne z karabinu i pistoletu. W metodzie tej ważne jest ustawienie kamery na statywie w miejscu dostosowanym do celu obserwacji, tzn. jeżeli chcę obserwować technikę pracy na języku spustowym, muszę kamerę ustawić tak aby widać było ruch palca wyciskającego język spustowy, natomiast jeśli chcemy obserwować stany emocjonalne i reakcje zawodnika na różne wartości strzałów, musimy kamerę ustawić na jego twarz i jednocześnie nagrywać komentarz słowny o jego zachowaniu i wartościach przestrzelin. Jest to dobra metoda obserwacji, pozwalająca zawodnikowi zobaczyć siebie w „akcji”, wymagająca jednak wiele czasu przy omawianiu i przeglądaniu nagranego materiału, dlatego też trenerzy coraz częściej sięgają po inne metody.
- Rejestracja przebiegu strzelania przy użyciu arkusza obserwacyjnego – jest to najczęściej stosowana metoda obserwacji przez trenerów na całym świecie. Do prowadzenia obserwacji stosuje się specjalne arkusze (najczęściej kartka formatu A4) dostosowane do poszczególnych konkurencji. Oprócz rejestracji wartości i kierunku przestrzelin, trener może rejestrować czasy strzelania, kierunek wiatru, warunki atmosferyczne oraz inne uwagi dotyczące techniki i taktyki strzelania oraz zewnętrznie widocznych stanów emocjonalnych zawodnika.
Obserwacja dokonywana jest w czasie rzeczywistym i po zakończeniu strzelania przez zawodnika gotowa do omówienia i wyciągania wniosków. Arkusze te mogą być przechowywane i po kilku startach można wyciągać wnioski z faktów które potwierdziły się wielokrotnie.
Jest to metoda bardzo prosta a trener może sobie sam skonstruować odpowiedni arkusz obserwacyjny.
Poniżej przedstawiam przykładowe karty do obserwacji, które są wykorzystywane przez trenerów wielu krajów, w tym Polski
Arkusze do obserwacji konkurencji Kpn 60, Kpn 40, Ksp 3x20 i
Przykładowy sposób wypełniania arkusza obserwacyjnego z uwzględnieniem kierunku wiatru (Reinkemeier, 2007, str. 19)
Trenerzy prowadzący obserwację, autorzy wielu książek: H. Reinkemeier i G. Bühlmann (Reinkemeier, 2007, str. 18-19).
Przykładowy sposób wypełnienia arkusza obserwacyjnego (Reinkemeier, 1994 str. 71)
Przykładowy sposób wypełnienia arkusza obserwacyjnego (Gonsierowski, 1998 str. 224)
Przykładowy sposób wypełnienia arkusza obserwacyjnego (Reinkemeier, 1997 str. 206)
W chwili obecnej, ze względu na upowszechniającą się technikę komputerową, możliwe jest realizowanie zapisu takich obserwacji za pomocą specyficznego oprogramowania. Opracowany program komputerowy powstał na bazie doświadczeń polskich trenerów, którzy prowadzili obserwacje podobnego typu w czasie Mistrzostw Europy 1984 w Budapeszcie oraz Mistrzostw Świata 1986 w Suhl. Obserwacje te były wykonywane metodą tradycyjną (przy pomocy lunety, stopera, arkusza obserwacyjnego). Opracowywanie zebranych w ten sposób danych było bardzo pracochłonne i długotrwałe.
Podstawowym celem prezentowanego oprogramowania jest wyposażenie trenera w narzędzie realizujące funkcje rejestratora, stopera oraz notatnika, ukierunkowanego na zapisywanie kolejnych czynności zawodnika na zawodach. W szczególności program służy zapisywaniu cyklu czynności wykonywanych przy oddawaniu strzału. Ponadto pozwala on na notowanie uwag, wyników poszczególnych strzałów oraz opisanie sytuacji na zawodach.
Rejestracja dokonywana na zawodach zawiera następujące informacje:
- nazwa zawodów wraz z datą i godziną rozpoczęcia,
- imię i nazwisko zawodnika,
- nazwa konkurencji wraz zajętym miejscem,
- pole uwag pozwalające na dokonywanie dowolnych notatek,
- dane dla każdego strzału,
- czasy rozpoczęcia złożenia, wejścia w rejon celowania, oraz moment oddania strzału,
- wartość przestrzeliny oraz jej położenie w tarczy,
- uwagi podzielone na trzy kategorie: technika, zachowania i zdarzenia.
Program do rejestracji przebiegu strzelania (recording the shooting course) w wersji 3.6 jest przeznaczony do pracy jako narzędzie wspomagające obserwację i analizę strzelania. Jest on ukierunkowany głównie na wykonywanie rejestracji w trakcie zawodów sportowych. Uwzględnia on jednak również rejestrowanie strzelań w treningach.
Program umożliwia zapisywanie czasów poszczególnych etapów złożenia, jak również rytmu całego strzelania. Gromadzi również dokładne wyniki strzałów. Poza zapisem czasów i rezultatów, program daje możliwość opatrywania każdego strzału uwagami dotyczącymi techniki strzału, zdarzeń wpływających na przebieg strzelania oraz zachowań zawodnika.
Wykorzystując program RSC można obserwować wszystkie olimpijskie konkurencje strzeleckie. Po zakończeniu rejestracji (czy to całej konkurencji czy też jej etapu) można analizować zgromadzone dane. Obserwacje analizowane mogą być zarówno pod względem uzależnień czasowych, jak i wyników osiąganych w rejestrowanym strzelaniu.
Program prezentuje rytm strzelania wraz z wynikami na osi czasu, poszczególne tarcze z przestrzelinami, tarcze zbiorcze oraz statystyki strzelania. Sposób analizowania danych zależy od etapu konkurencji (eliminacje, kwalifikacje, finał), jak również samej konkurencji (strzelanie precyzyjne, szybkie, ruchoma tarcza czy rzutki).
W ten sposób zawodnik oraz trener mogą analizować taktykę rozgrywania konkurencji. Mogą to uczynić bezpośrednio po zejściu ze stanowiska, jak i po dłuższym okresie czasu porównując analizy rejestracji z wielu zawodów.
Program dostarcza następujące narzędzia:
a) Arkusz rejestracji przebiegu walki sportowej
Ekran programu RSC, na którym trener dokonuje przebiegu walki sportowej
b) Arkusz rejestracji przebiegu walki sportowej, z przedstawionymi możliwościami uwag do poszczególnych strzałów
c) Arkusz przebiegu walki sportowej
Tabelaryczne zestawienie czasów pracy nad etapami złożenia wraz z naniesionymi uwagami.
W osobnych tabelach przedstawione są kolejne serie. Do każdej serii dołączona jest tarcza z naniesionymi przestrzelinami.
d) Prezentacja strzałów ocenianych
e) Prezentacja statystyczna przebiegu strzelania
Tabelaryczne zestawienie rodzajów i wartości strzałów oraz średnie czasy trwania
poszczególnych etapów pracy nad strzałem dla strzałów ocenianych i serii finałowej
f) Tarcza zbiorcza
Rysunek zawiera układ odniesienia tarczy oraz symboliczne zaznaczone położenia
przestrzelin dla wszystkich strzałów ocenianych o wartości nie większej niż 10,5.
Na tarczę zbiorczą naniesione są liczebności strzałów w poszczególnych sektorach.
g) Prezentacja graficzna przebiegu walki sportowej
Wykres przedstawia wartości strzałów z odniesieniem do osi czasu,
na której przedstawione są etapy pracy nad strzałem, obrazuje rytm i tempo strzelania zawodnika
Program do rejestracji przebiegu walki sportowej w strzelaniach dokładnych wykazał olbrzymią przydatność w analizie przebiegu zawodów, osiągniętych rezultatów oraz w planowaniu dalszej pracy treningowej. Analiza zebranych przez program informacji prowadzi do powstania indywidualnego modelu oddania strzału, przydatnego dla doskonalenia techniki i taktyki strzelania w procesie treningowym.
W chwili obecnej zawodnicy kadry narodowej znają znaczenie i korzyści jakie wynikają z prowadzenia obserwacji podczas zawodów i często sami domagają się obecności trenera podczas swojego startu. Ze względu na fakt, że na kilku zawodników przypada jeden trener w prowadzeniu obserwacji mogą pomagać zawodnicy, którzy odstrzelali już swoje konkurencje.
Obecność trenera za zawodnikiem podczas startu dodatkowo powoduje, że czuje on wsparcie psychiczne, wie, że nie jest pozostawiony sam sobie, a wyniki obserwacji będą omówione i uwzględnione w budowaniu treningów bezpośrednio po zawodach.
Piśmiennictwo
Gonsierowski M. – Traningshilfen, Monachium, 1998.
Kijowski A., Netzel P. Komputerowy sposób rejestracji i analizy przebiegu walki sportowej strzelectwie. Kwartalnik Trening nr 3, s. 113-122. 1997.
Kijowski A. – Wybrane elementy przygotowania taktycznego. Strzelectwo Sportowe. Nowoczesne rozwiązania szkoleniowe. Zeszyt nr 3, Wrocław, 2006.
Kurzawski K. – Metodyka nauczania i kontroli taktyki strzelania. Strzelectwo Sportowe. Nowoczesne rozwiązania szkoleniowe. Zeszyt nr 2, Wrocław, 2005.
Reinkemeier H. – O treningu strzelca. Westfalische Schützenbund, 1994.
Reinkemeier H., Bühlmann G. – Plan treningowy dla karabinu pneumatycznego. Münster 1994.
Reinkemeier H. – Technika strzelania z karabinu. Część I. MEC, Münster, 1997.
Reinkemeier H. – Olimpijskie strzelanie z pistoletu. MEC GmbH, Visie, Dortmund, 2006.
Reinkemeier H. – Strzelanie z karabinu pneumatycznego. MEC GmbH, Dortmund, 2004.
Reinkemeier H. [red] – Trening karabinowy 2008. MEC GmbH, Dortmund, 2007.
Artykuł opublikowany w: Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwązania szkoleniowe), zeszyt nr 5 Wrocław, 2008