- O powołanie zawodnika kadry narodowej do reprezentacji kraju na zawody główne (IO, IE, MŚ, ME) wnosi trener kadry, za pośrednictwem i po zaopiniowaniu przez dyrektora sportowego, na podstawie analizy wyników sportowych uzyskanych przez zawodników w wyznaczonych startach międzynarodowych i krajowych.
- W odrębnych tabelach określono poziom sportowy, którego osiągnięcie warunkuje powołanie zawodnika na zawody główne.
Tabele* zostały opracowane na podstawie wyników z czterech zawodów głównych (z wyłączeniem IO, IE) ostatnich lat i będą w kolejnych latach uaktualniane. - Przyjmuje się następujące kryteria – minimalny wynikowy poziom sportowy w zawodach kwalifikacyjnych, z uwzględnieniem wieku zawodnika:
a / juniorzy - uzyskanie wyniku nie niższego niż 12. miejsce (patrz tabela*)
b / młodzieżowcy – uzyskanie wyniku nie niższego niż 18. miejsce (patrz tabela*)
c / seniorzy - uzyskanie wyniku nie niższego niż 12. miejsce (patrz tabela*)
d / konkurencje nieolimpijskie ISSF – 3 miejsce (patrz tabela*) - W przypadku spełnienia kryteriów przez zawodników w liczbie przekraczającej limity powołań, propozycję składu przedstawia trener.
- Jednorazowe uzyskanie wyniku określonego w tabeli, nie oznacza obligatoryjnego włączenia zawodnika do reprezentacji.
- Realizacja indywidualnych rocznych planów szkolenia oraz prezentowanie nienagannej postawy sportowej, jest wymogiem niezbędnym zakwalifikowania zawodnika do składu ostatecznego na zawody główne.
- Dyrektor sportowy, do ostatecznego składu reprezentacji, może zaproponować zawodnika, który nie wykonał postawionego zadania, ale był bliski jego realizacji (np. młodego zawodnika rokującego na przyszłość) lub z powodów losowych nie mógł brać udziału w pełnym cyklu szkolenia.
Ostateczny skład reprezentacji na zawody główne zatwierdza prezydium zarządu PZSS. - O powołanie zawodnika kadry narodowej do reprezentacji kraju na zawody z cyklu Pucharu Świata i międzynarodowe wnosi trener kadry narodowej, kierując się rocznymi planami szkoleniowymi, aktualnym poziomem sportowym oraz stopniem realizacji programu szkoleniowego przez sportowca.
Ostateczny skład zatwierdza prezes PZSS po zaopiniowaniu wniosku przez dyrektora sportowego. - Po zakończonym cyklu zawodów trenerzy KN oceniają udział reprezentantów w zawodach, wykonanie zadań sportowych i przedstawiają wnioski zarządowi PZSS
a / Podstawą rozliczania zawodników powyżej 35 roku życia są jedynie osiągnięcia w zawodach głównych (IO, IE, MŚ, ME, PŚ). - Zawodnicy powyżej 23 roku życia, uczestniczący w zawodach głównych w poprzednim sezonie, którzy:
a/ zajęli miejsca 1-8, żeby zakwalifikować się do reprezentacji na kolejne zawody główne powinni osiągnąć przynajmniej raz normę, o której mowa w punkcie 2., na wniosek trenera taki zawodnik może być wyłączony z kwalifikacji.
b/ zajęli miejsca 9-16 powinni osiągnąć przynajmniej 2 razy normę, o której mowa w punkcie 2.
c/ zajęli miejsca 17. i dalsze oraz zawodnicy, którzy nie brali udziału w zawodach głównych w poprzednim sezonie powinni osiągnąć przynajmniej 3 razy normę, o której mowa w punkcie 2.
Warszawa, 13.11.2017 r.
* tabele z wynikami będą tworzone na podstawie wyników co najmniej z trzech poprzednich zawodów rangi mistrzowskiej.
*Normy wynikowe - wszystkie rodzaje strzelań - 2018-2020 (aktualizacja - 2.01.2018)
Więcej...Nadszedł czas podatkowych rozliczeń, kto ma ten obowiązek przed sobą może przeznaczy 1% na wsparcie będącej w potrzebie osoby związanej bezpośrednio ze środowiskiem sportu strzeleckiego lub bliskiej strzelcom sportowym bądź też wspomoże taką osobę w formie darowizny? Poniżej przedstawiamy z założenia ograniczoną listę osób potrzebujących pomocy, zaznaczając jednocześnie, że jest to sytuacja wyjątkowa, jak wyjątkowi są nasi zasłużeni reprezentanci kraju, czy animatorzy sportu strzeleckiego. Solidaryzujemy się z poszkodowanymi i potrzebującymi, ale nie podejmujemy się wyręczania wyspecjalizowanych fundacji, które w świetle prawa zajmują się taką działalnością, ani prowadzenia ogólnodostępnej tablicy ogłoszeń osób w potrzebie. Dlatego też z góry informujemy, że nie będziemy wieszać na stronie PZSS wszystkich napływających zgłoszeń, bez wyjaśniania przyczyn. Informujemy też, że PZSS nie zbiera darowizn w czyimkolwiek imieniu, prosimy więc o niewpłacanie datków na konto Związku! Jak wspomnieliśmy darowizny mogą mieć formę bądź to odpisu 1% przy rozliczeniu rocznym PIT, bądź to innej jednorazowej lub cyklicznej wpłaty. Pamiętajmy jednak, że kwoty z 1 % w rozliczeniu PIT będą do wykorzystania dopiero od października, natomiast inne darowizny – natychmiast!
Więcej...W odpowiedzi na docierające do PZSS sygnały o możliwości występowania potencjalnych zagrożeń dla poziomu egzaminów na patent strzelecki, w celu uniknięcia ewentualnych zarzutów co do rzetelności sprawdzianów i uchronienia członków klubów przed komplikacjami z tego tytułu zarząd PZSS doprecyzował niektóre przepisy regulaminu egzaminów stwierdzających posiadanie kwalifikacji niezbędnych do uprawiania sportu strzeleckiego, jednocześnie zlecając przygotowanie programu komputerowego umożliwiającego sprawne realizowanie przyjętych zasad.
Zgodnie z uchwałą zarządu PZSS z dnia 23 kwietnia 2014r. prezydium zarządu przyjmuje program kursu instruktorskiego opracowany przez dr. Kazimierza Kurzawskiego i tr. Andrzeja Kijowskiego (wersja z lutego 2016) jako program wzorcowy kursów w sporcie strzeleckim.
Więcej...
Informujemy, że począwszy od 25 marca 2016 roku każdy piątek będzie w Komisji Licencyjnej dniem pracy wewnętrznej, a w przypadku, kiedy piątek będzie wolny, takim dniem będzie pierwszy poprzedzający dzień pracy. W dniu pracy wewnętrznej Komisja Licencyjna nie będzie przyjmować interesantów i udzielać informacji telefonicznie.
Komisja Licencyjna została zmuszona do wystąpienie do władz PZSS o zgodę na takie rozwiązanie z powodu niemożności wygospodarowania czasu niezbędnego do uważnego sprawdzenia wniosków licencyjnych i patentowych, ich opracowania, i przygotowania decyzji. Liczba odbieranych telefonów i zadawanych pytań, na które odpowiedzi są w znakomitej większości dostępne na stronie PZSS lub powinny być udzielane zainteresowanym w macierzystych klubach, rośnie z każdym rokiem i absorbuje Komisję Licencyjną. Ostatnio, mimo przedłużanego czasu pracy, Komisja Licencyjna z coraz większym trudem znajduje czas na tzw. pracę na dokumentach. W takich okolicznościach wydzielenia w tygodniu przynajmniej jednego dnia przeznaczonego na weryfikację wniosków jest koniecznością, żeby utrzymać niezakłóconą ciągłość możliwie najszybszego wydawania zaświadczeń. Zapewniamy wszystkich zainteresowanych, że priorytetem Komisji Licencyjnej jest niezwłoczne wystawianie decyzji patentowych i licencji, a niezamierzona zwłoka, jeśli czasem występuje, wynika z błędnie wypełnionych lub niekompletnych wniosków, czasami też ze spiętrzenia ich liczby na przełomie lat. Dziękujemy za zrozumienie tej decyzji podjętej wyłącznie z chęci przyspieszenia wydawania dokumentów PZSS oczekiwanych przez zainteresowanych.
Więcej...Liga Młodzieżowa do 17 lat w konkurencjach karabin i pistolet pneumatyczny 10 m, ma za zadanie popularyzować współzawodnictwo dzieci i młodzieży w sporcie strzeleckim w Polsce.
Postanowienia ogólne
- Uczestnictwo - każdy klub posiadający licencję PZSS
- Konkurencje : karabin pneumatyczny 40, pistolet pneumatyczny 40.
- W skład zespołu wchodzą min. 3 osoby. Zespół może liczyć więcej osób (z jednego klubu) i może być mieszany (dziewczęta i chłopcy). Klub może wystawić jeden zespół w każdej konkurencji. Do danej rozgrywki wystawia 3 osobową drużynę.
Zasady rozgrywania zawodów
- Konkurencje i ilość strzałów
- Karabin pneumatyczny 40 strzałów (tylko drużynowa punktacja)
- Pistolet pneumatyczny 40 strzałów (tylko drużynowa punktacja)
Zgłoszenia
- Każdy klub uczestniczący w Lidze Młodzieżowej PZSS zgłasza zespół przed I Rundą kwalifikacyjną oraz 3 osobowy zespół, który będzie startował w danej rundzie do Delegata technicznego PZSS przed rozpoczęciem zawodów
- Każdy ze zgłoszonych zawodników musi posiadać licencję PZSS
- Udział w Lidze Młodzieżowej PZSS jest bezpłatny.
Przebieg rund kwalifikacyjnych.
Dwie rundy kwalifikacyjne, które przeprowadzane są przy innych rozgrywanych zawodach ogólnopolskich lub strefowych z udziałem Delegata technicznego PZSS.
- Pierwsza runda kwalifikacyjna – Puchar Prezesa.
Przed rozpoczęciem zawodów kluby zgłaszają swoje drużyny. Nie przeprowadza się osobnego strzelania w zawodach. Wyniki zawodników zostają spisane z konkurencji rozgrywanych w ramach zawodów. - Druga runda kwalifikacyjna – Złoty Muszkiet, Złota Krócica
Przed rozpoczęciem zawodów kluby zgłaszają swoje drużyny. Nie przeprowadza się osobnego strzelania w zawodach. Wyniki zawodników zostają spisane z konkurencji rozgrywanych w ramach zawodów.
Na podstawie spisanych wyników z I i II Rundy zostaje sformułowany komunikat w biurze PZSS. Na wynik składa się suma rezultatów uzyskanych przez trzech zgłoszonych zawodników.
Kwalifikacje do rundy finałowej
Do finału Ligi Młodzieżowej PZSS kwalifikuje się osiem najlepszych zespołów w pistolecie i osiem w karabinie. Decyduje wynik z rundy kwalifikacyjnej I lub II (w przypadku dwóch startów zespołu, liczy się lepszy wynik).
Finał Ligi Młodzieżowej PZSS
Osiem zespołów zakwalifikowanych do finału będzie brało udział w dwuetapowych rozgrywkach:
- Mecze kwalifikacyjne „każdy z każdym” będą rozegrane w dwóch grupach G1; G2; w których będą rozstawione drużyny zakwalifikowane do finału:
G1: A1; B2; C1; D2
G2: A2; B1; C2; D1
Podczas konferencji zostaną w drodze losowania przydzielone numery drużyny w danej grupie od 1 do 4, co będzie stanowiło o kolejności strzelań w rozgrywkach.
G1: 1,2,3,4
G2: 1,2,3,4
Zawodnicy walczą ustawieni w zespole również z numerami 1, 2, 3. Rozgrywka polega na bezpośredniej potyczce z zawodnikiem przeciwnej drużyny z tym samym numerem.
Zasady meczy kwalifikacyjnych:
15 minut czas przygotowawczy i strzały próbne
12 minut każda seria dziesięciostrzałowa, po każdej serii będą przydzielane punkty (2 pkt za wygraną serię; po 1 punkcie za remis; 0 punktów za przegraną serię dla zawodnika) - Mecze finałowe o złoty medal i o brązowy medal.
Pierwsze zespoły z rozgrywki grupowej przystępują do meczu o złoty/srebrny medal; drugie zespoły przystępują do meczu o medal brązowy.
Zasady meczy finałowych:
8 minut czas przygotowawczy i strzały próbne
Prezentacja
2 minuty przygotowanie i strzały próbne
20 strzałów, 50 sekund na strzał, ocenianie z dziesiętnymi) przyznawanie punktów za każdy strzał ( 2 punkty za wygrany strzał, 1 punkt za remis 0 punktów za przegrany strzał)
Na obu etapach w przypadku remisów rozstrzyga dodatkowy strzał oceniany tak jak poprzednio (ocena w dziesiętnych)
Strzelnica podczas rozgrywania finału
- Ilość stanowisk - minimum 24 stanowisk – zalecane 30
- Zalecenia: oprawa muzyczna (dotyczy finału), widoczne dla zawodników tablice (ekrany) z wynikami.
Postanowienia końcowe
- Do regulaminu zasad i rozgrywania Ligi Młodzieżowej PZSS, mogą zostać wprowadzone modyfikacje.
- W sprawach spornych jedynym, wyłącznym interpretatorem ww. zasad i regulaminów Ligi Młodzieżowej PZSS jest Dział Szkolenia PZSS.
23 kwietnia 1933 r. odbył się w Warszawie Organizacyjny Walny Zjazd Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Udział w nim wzięli delegaci 11 okręgów strzeleckich, reprezentujących 198650 członków ("Przegląd Strzelecki i Łuczniczy" nr 2 z 1933 r. str.14).
Decyzja utworzenia Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego zapadła na plenarnym posiedzeniu Naczelnej Rady Strzelectwa w dniu 5 marca 1933 r.:
Więcej...Uprasza się przesyłających materiały przeznaczone do publikacji na stronie PZSS (informacje, komunikaty, itp.) o przygotowanie ich formatach edytowalnych (word, excel, txt). Proszę nie przysyłać tych materiałów w formacie pdf (Portable Document Format).
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Więcej...„Jeśli zamierzasz osiągnąć doskonałość w sprawach wielkich,
zacznij od doskonałości w rzeczach drobnych.
Doskonałość nie jest czymś wyjątkowym, to zjawisko rozpowszechnione.”
(Colin Powell)
Wszystkie formy szkolenia mają pewną cechę wspólną, otóż trenerzy i sportowcy pragną ułatwić sobie uzyskiwanie coraz lepszych rezultatów sportowych lub przeprowadzenie zmian w celu osiągnięcia celu.
„Osiąganie celów współzawodnictwa sportowego zależy od stopnia zbliżenia przebiegu treningu do warunków, jakie występują podczas walki sportowej.” (Naglak 1999)
Taktyka jest przemyślanym, indywidualnym, zracjonalizowanym, ekonomicznym i zaplanowanym sposobem prowadzenia walki sportowej (sztuka organizowania i kierowania działaniami przed, w czasie walki sportowej). Taktyka jest wykładnikiem cech psychologicznych i intelektualnych sportowca oraz jego doświadczenia
Nauczając taktyki strzelania, należy przewidywać zachowanie strzelca w czasie zawodów, jak również warunki organizacyjne i oprzyrządowanie strzelnicy. Taktyki strzelania należy uczyć i doskonalić przez cały kariery sportowej. Należy przekazywać wiedze dotyczącą regulaminów rozgrywania konkurencji, wpływu warunków atmosferycznych, przeciwdziałania niesprawności broni, wykorzystanie sprzętu pomocniczego itd.
Skutecznymi metodami w przyswajaniu przez sportowca nowych umiejętności taktycznych są: instruktaż, stosowanie i wielokrotne powtarzanie poszczególnych elementów strzelania, stosowanie ćwiczeń prostych do złożonych i odwrotnie, pomoce audiowizualne.
Nauczając taktyki walki sportowej, przewidujemy nie tylko zachowanie się sportowców w przyszłych warunkach walki ale formy organizacyjne i warunki, w których walka będzie się toczyć. np. wysokość i kolor tarcz, urządzenia techniczne, sprzęt pomocniczy, oświetlenie, warunki atmosferyczne, klimat, strefa czasu, zachowania publiczności, dziennikarzy, transmisje RTV , itd.
Myślenie taktyczne polega na przygotowaniu planu udziału w zawodach, wybór właściwych rozwiązań rozgrywania zawodów, szybkości procesów myślenia i jego ścisły związek z działaniem, korzystanie z wiadomości i umiejętności taktycznych w czasie strzelania.
O wysokim poziomie myślenia taktycznego świadczą m.in. przygotowanie ogólnego planu udziału w zawodach, umiejętność przygotowania stanowiska strzeleckiego, broni, sprzętu pomocniczego. Umiejętność zmiany taktyki strzelania, umiejętność przewidywania (zmiany warunków atmosferycznych, zachowania publiczności itd.) i odpowiednie skoordynowanie. Wnoszenie poprawek do taktycznej działalności polega na dążeniu do polepszania swojego wyniku (uzyskania najlepszego) właściwej uwagi i skupienia. Analizowanie przebiegu wydarzeń (analiza sytuacji) np. wykorzystanie czasu strzelania. W każdym działaniu strzelec dokonuje wyborów, podejmuje decyzje i stara się je wykonać za pomocą dostępnych mu środków. Efekty działania mogą się okazać zgodne z zamierzeniami lub nie.
Rozwój polega na zdobywaniu wiedzy, umiejętności i zachowań albo na modyfikowaniu tych, którymi się dysponuje, (tzn. na uczeniu się). Rozwój to zmiana. Poprzez potrzebę rozwojową należy rozumieć różnicę między obecnym a wymaganym (bądź pożądanym) rezultatem działań trenera i sportowca.
Celem aktywności sportowej jest wykonanie podjętej decyzji, poprzedzone oceną sytuacji (układ przyrządów, rejon celowania itd.), czyli przeprowadzenie skutecznego, trafnego działania (uzyskanie maksymalnego trafienia). Trening ma przygotować sportowca do realizacji tego celu. Trening to proces, dzięki któremu dany zawodnik uczy się nowej umiejętności bądź nabywa wiedzę. Prawdziwa nauka następuje dopiero wtedy, gdy zawodnik przenosi umiejętności ze środowiska treningowego do rzeczywistości na zawodach i wprowadza w swoim zachowaniu trwałą zmianę. Trening to proces wzmacniania i poprawiania umiejętności i/lub wiedzy z zakresu techniki i taktyki.
„Ucząc innych sami się uczymy, powiększając swoją wiedzę umiejętności i doświadczenia” (Czajkowski 2004).
Zadaniem trenera jest takie zaplanowanie i wykonanie zamierzeń taktycznych, aby utwierdzić i upewnić zawodników w tym, że, to, co robią dobrze, wykonują dobrze w czasie zawodów.
Trener nie posiada władzy nad swoimi sportowcami, natomiast dysponuje kompetencją kontroli, w ramach, której ma prawo wymagać od nich szacunku dla przyjętych zasad organizacji treningu, systematyczności i konsekwencji w przygotowaniach.
Każdy sportowiec wychodząc na start powinien mieć wsparcie przede wszystkim od trenera i od ludzi z mim współpracujących.
Odporność psychiczna obejmuje poświęcenie i samozaparcie, nie może istnieć bez silnej woli, która pozwala wytrwać, jest to charakter w działaniu.
Trener i zawodnik przygotowany na każdą okoliczność zyskuje pewność siebie. Pewność siebie jest zaraźliwa, podobnie jak jej brak. Chęć bycia najlepszym i chęć zwycięstwa, są ważniejsze od wszelkich wydarzeń.
Świadomość trudnych, niekiedy bardzo trudnych warunków atmosferycznych, jakie mogą wystąpić w czasie zawodów oraz umiejętność ograniczenia ich skutków, powinni mieć przede wszystkim trenerzy, którzy przygotowują strzelców do startu.
Po sukces mają szansę sięgnąć tylko strzelcy doskonale przygotowani do czekających na nich warunków atmosferycznych.
Ciekawe jest, że trener, były zawodnik, może mieć wszystkie umiejętności, jakie są mu potrzebne do samodzielnego osiągania określonych wyników, jednak nie potrafi pomóc innym, by dokonali tego samego. Dzieje się to, dlatego, że punkty widzenia oraz umiejętności trenera i strzelca są zasadniczo odmienne. Jeśli strzelec chce zostać wspaniałym trenerem, musi się skupić na rozwijaniu w sobie zachowań i umiejętności szkoleniowych.
Trener powinien posługiwać się pewną kompozycją obserwacji, mówienia, słuchania, pytania i informacji zwrotnej adresowanej do zawodnika, z którym pracuje. Trener obserwuje zawodnika w działaniu w trakcie zawodów, aby następnie bezpośrednio po starcie omówić z nim swe spostrzeżenia, to postępowanie takie można nazwać szkoleniem aktywnym.
Niska skuteczność na zawodach najczęściej nie jest dziełem przypadku, ale wynika z błędów popełnionych wcześniej, w procesie treningu, przed startem lub w czasie startu, już na zawodach. Odpowiednie zachowanie, odpowiednia dieta, właściwy odpoczynek, odpowiednia nowoczesna technologia szkolenia przy pilnej obserwacji zawodów i analizie procesu treningu.
Strzelec na strzelnicy w trakcie zawodów może pokazać taka taktykę, na jaką pozwala mu jego technika.
Trener nie może stawiać zawodnikom wielkich wymagań, zanim nie pozna chcesz nie pozwoli im rozwinąć potrzebnych umiejętności. Wykonanie elementów taktycznych czy technicznych przede wszystkim zależy od wiary we własne siły, chcesz tej zawodnik nabiera, ciągle trenując, wtedy może być pewny wyniku (np. trening finału i jego odmiany).
„Jeśli chcesz osiągnąć doskonałość w dużym przedsięwzięciu, dopilnuj szczegółów. Perfekcjonizm nie jest czymś wyjątkowym, to postawa zwycięzców.” (Colin Powell)
Taktykę strzelania doskonali się w ramach treningu sportowego przez opracowanie poszczególnych działań, wyuczenie kilku względnie elastycznych schematów działania w czasie zawodów, kształtowanie umiejętności elastycznego i precyzyjnego stosowania przyswojonych schematów i kombinacji taktycznych, rozwijanie umiejętności bieżącego kształtowania działań własnych związanych z przebiegiem walki sportowej.
W przygotowaniu sportowca do współzawodnictwa można stwierdzić niedostatki wynikające z nieuwzględnienia relacji, jakie zachodzą między taktyką strzelania na zawodach a treningiem.
Chcąc opracować program treningu zapewniający osiąganie poziomu mistrzowskiego, należy dokładnie poznać strukturę walki i wymagania, jakie stawia ona organizmowi sportowca, by na podstawie tych informacji dobrać optymalny sposób osiągania celów.
Trenerzy współpracujący ze sportowcem muszą sobie zdawać sprawę z tego, że istotne znaczenie mają obserwacje dotyczące przebiegu walki, a przede wszystkim informacje opisujące strukturę walki sportowca.
Zdarza się, że sportowcy muszą strzelać na zawodach w niekorzystnych lub niezwykłych warunkach (silny wiatr, zimno, ciemno, awarie urządzeń, głośny doping itd.). Adaptacja do takich specjalnych warunków może być kształtowana przez tworzenie zawodnikom nietypowych sytuacji taktycznych, wymagających twórczej wyobraźni dla ich rozwiązania, przyswojenie umiejętności prawidłowego i skutecznego wykonywania elementów technicznych i taktycznych w nietypowych warunkach.
Dobrze przygotowany sportowiec, w czasie zawodów, musi umieć natychmiast znaleźć odpowiednie rozwiązanie taktyczne opierając się na swoich umiejętnościach i twórczej wyobraźni.
Mistrzostwo taktyczne oparte jest na głębokiej wiedzy teoretycznej i umiejętności zastosowania taktyki adekwatnej do danych zawodów.
Przygotowanie taktyczne podporządkowane jest studiowaniu ogólnych zasad strategii sportowej, poznanie bardzo dokładne regulaminów i przepisów w danej konkurencji, prowadzenie obserwacji i uświadomienie sobie umiejętności taktycznych najlepszych zawodników, poznanie specyfiki oprzyrządowania i lokalizacji przyszłych zawodów, opracowanie indywidualnej taktyki, opracowanie indywidualnego modelu taktycznego z uwzględnieniem jego różnych wariantów.
Myślenie taktyczne jest najważniejszym elementem taktycznego przygotowania strzelca. Myślenie taktyczne uzależnione jest od umiejętności realistycznej i prawidłowej oceny siebie, zdolności natychmiastowego zastosowania odpowiedniej taktyki, która jest odpowiednia dla danej specyficznej sytuacji w zawodach, umiejętności ukrycia i zamaskowania swojej taktyki.
Na podstawie wszystkich szczegółowych informacji dotyczących zbliżających się zawodów trener wraz z sportowcami opracowuje plan postępowania.
Plan taki, który w rzeczywistości jest częścią całości przygotowania taktycznego. Dobrze sporządzony szczegółowy plan taktyczny, w którym przewidziane są wszystkie ewentualności, napawa optymizmem i utwierdza sportowców w dobrym przygotowaniu ich do startu w zawodach. Plan taktyczny jest wynikiem przewidywania oraz przygotowania intelektualnego, opartego na dostępnych informacjach.
Szczegółowy program udziału w zawodach może służyć informowaniu zawodnika o miejscu oraz jego specyfice, warunkach, w których zawody zostaną przeprowadzone oraz posłużyć się startem w poprzednich zawodach dla wyrobienia u zawodnika pewności siebie i zaufania do swoich możliwości, aby na nich zbudować koncepcje startu w zawodach (realistyczny optymizm).
Proces doskonalenia umiejętności technicznych i taktycznych zależy nie tylko od wiedzy i zdolności trenerskich, lecz w największym stopniu od zdolności percepcyjnych sportowca i możliwości przyswajania nowych elementów techniki i taktyki strzelania. Przyczyną powstawania błędów technicznych lub taktycznych może być zarówno trener jak i zawodnik. Proces szkolenia wymaga dyscypliny m. in. koncentracji na wyniku i nieustannej samokontroli, podejmowania trudnych decyzji mimo stresu, przeszkód i obaw, odwagi, determinacji, zapału.
Przyczyną niewłaściwego wykonania techniki lub taktyki strzelania zawodnika to: ograniczenia natury psychicznej. (strzelec stawia sobie niezbyt wysokie zadania, w związku z tym zadawala się osiągniętym poziomem przyswojenia sobie umiejętności technicznych i taktycznych), niewystarczające przygotowanie fizyczne, niezrozumienie lub nieumiejętne naśladowanie techniki strzelania, nakładanie się nowo wyuczonych nawyków na już wcześniej ukształtowane, zmęczenie spowodowane niedostatecznym przygotowaniem fizycznym, niewystarczającym wypoczynkiem, przeszkody intelektualne, psychologiczne itp.
Kontrola jest to proces, przez który trenerzy zapewniają, by rzeczywiste działania sportowca były zgodne z działaniami planowanymi. Za pomocą kontroli mierzy się postęp w realizacji celów i umożliwia trenerom wykrycie dostatecznie wcześnie odchyleń od planu dla podjęcia działań korygujących.
Kontrola trenerska jest systematycznym działaniem na rzecz ustanowienia norm efektywności przy planowanych celach, porównywanie rzeczywistych rezultatów, ustalania odchyleń oraz podejmowania wszelkich kroków potrzebnych do zapewnienia, by wszystkie zasoby sportowca były wykorzystane najskuteczniej i najsprawniej do osiągania założonych celów. Kluczowymi obszarami wyników kontroli są te elementy przygotowania sportowca i organizacji procesu szkolenia, które muszą skutecznie funkcjonować, aby sportowiec osiągnął sukces. Obszary te wiążą się zazwyczaj z podstawowymi czynnościami sportowca, występującymi w czasie walki sportowej. (Kurzawski 2003)
Efektywność systemów kontroli zwiększa się wówczas, gdy w nich występują:
- Ścisła informacja,
- Informacja przekazywana i oceniana jest szybko,
- Koncentracja na tych dziedzinach, w których istnieje największe prawdopodobieństwo wystąpienia odchyleń od normy,
- Elastyczne reagowanie na niekorzystne zmiany lub nowe sytuacje,
- Akceptacja przez sportowca.
Kontrola rezultatów polega na zweryfikowaniu rezultatów działania (technika, taktyka), ujawnieniu błędów i zaniedbań i zaproponowanie środków usprawniających. Kontrola rezultatów uwzględnia cele i normy punktowe, metody pomiaru i oceny. Ocena rezultatów jest procesem porównania wyników działania (techniki, taktyki) z założonymi celami i normami oraz zaleceniami dotyczącymi niezbędnych korekt stwierdzonych błędów.
Kontrola trenerska obejmuje wszystkie środki, które mają na celu pozyskanie informacji o zachowaniu sportowca w czasie jego zmagania się w walce sportowej łącznie z procesem myślenia. W działaniu szkoleniowym błąd nie zamyka się nigdy w wymiarze jednostkowymi nie jest tylko indywidualną przegraną trenera, jest przegraną także sportowca. (Kurzawski 2003)
Natomiast trener poprzez niewłaściwe metodyczne postępowanie może również spowodować błędy techniczne podopiecznych taktyczne swoich podopiecznych przez: zastosowanie niewłaściwych metod nauczania, brak indywidualizacji przy nauczaniu techniki strzelania,(płeć, wiek, zdolności uczenia się, poziom zdolności motorycznych), osobowość, zachowanie się, styl prowadzenia zajęć, charakter itp.
Najlepszym sposobem na przygotowanie się do przyszłych wyzwań, dotyczy to zarówno trenerów jak i zawodników, jest ciągłe zdobywanie nowej wiedzy i doświadczeń. Trzymanie się zdobytych umiejętności, które okazały się przydatne w przeszłości, mogą okazać się przestarzałe i nieskuteczne w nowej sytuacji. Modyfikacja może dotyczyć spraw drobnych i nie będzie zmianą strategii działania, lecz jej udoskonaleniem.
Jeżeli trener lub zawodnik wierzy w siebie, jest odważny, zdeterminowany i oddany sprawie, lubi rywalizować i jest gotów się poświęcać, to nie ma rzeczy, której by nie dokonał.
Trenerzy i zawodnicy zastraszeni nie wykazują inicjatywy i nie kwapią się do przyjmowania na siebie odpowiedzialności, a to jest sprzeczne z interesem strzelectwa sportowego.
Piśmiennictwo
Czajkowski Z. (1994) Poradnik Trenera. RCMSKFIS Warszawa.
Haber Z., Kijowski A., (1994) Rejestracja i analiza obciążeń treningowych w strzelectwie sportowym. Kwartalnik Trening.
Haber Z., Kurzawski K., Łasiński G., (1996) Ocena wartości wyniku. Kwartalnik Trening nr 1 s. 87-93.
Kijowski A., Netzel P., (1997) Komputerowy sposób rejestracji i analizy przebiegu walki sportowej w strzelectwie. Kwartalnik Trening nr 3 s. 113-22.
Kurzawski K. Sobiech K.A. (red.) (1993) Wybrane elementy specyficznego wysiłku w strzelectwie sportowym.
Kurzawski K., (2001) Czynności zawodowe trenera. Biuletyn Informacyjno – Szkoleniowy PZSS nr 1, s. 151-54.
Kurzawski K., Kijowski A., (2003) Wybrane elementy kontroli w strzelectwie sportowym. /w:/ Bartoszewicz R., Koszczyc T., Nowak A., (red.) Kontrola i ocena w wychowaniu fizycznym. Wrocław s. 359-367.
Kurzawski K., (red.) (2004) Strzelectwo sportowe. Nowoczesne rozwiązania szkoleniowe. BK Wrocław.
Łasiński G., Kurzawski k., Kijowski A., Haber Z., (1995) Planowanie i rejestracja obciążeń treningowych w strzelectwie sportowym. Sport Wyczynowy nr 5
Naglak Z., (1987) Społeczne i metodyczne aspekty sportu klasyfikowanego. AWF Wrocław.
Naglak Z. (1999) Metodyka trenowania sportowca.
Ważny Z. (1994) Mały leksykon treningu sportowego.
„Dobry przywódca otacza się ludźmi,
których umiejętności uzupełniają jego własne.
Tylko rzetelna i uczciwa ocena umożliwia taki dobór współpracowników.”
(Colin Powell)
Artykuł opublikowany w: Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwązania szkoleniowe), zeszyt nr 2, Wrocław, 2005.