- O powołanie zawodnika kadry narodowej do reprezentacji kraju na zawody główne (IO, IE, MŚ, ME) wnosi trener kadry, za pośrednictwem i po zaopiniowaniu przez dyrektora sportowego, na podstawie analizy wyników sportowych uzyskanych przez zawodników w wyznaczonych startach międzynarodowych i krajowych.
- W odrębnych tabelach określono poziom sportowy, którego osiągnięcie warunkuje powołanie zawodnika na zawody główne.
Tabele* zostały opracowane na podstawie wyników z czterech zawodów głównych (z wyłączeniem IO, IE) ostatnich lat i będą w kolejnych latach uaktualniane. - Przyjmuje się następujące kryteria – minimalny wynikowy poziom sportowy w zawodach kwalifikacyjnych, z uwzględnieniem wieku zawodnika:
a / juniorzy - uzyskanie wyniku nie niższego niż 12. miejsce (patrz tabela*)
b / młodzieżowcy – uzyskanie wyniku nie niższego niż 18. miejsce (patrz tabela*)
c / seniorzy - uzyskanie wyniku nie niższego niż 12. miejsce (patrz tabela*)
d / konkurencje nieolimpijskie ISSF – 3 miejsce (patrz tabela*) - W przypadku spełnienia kryteriów przez zawodników w liczbie przekraczającej limity powołań, propozycję składu przedstawia trener.
- Jednorazowe uzyskanie wyniku określonego w tabeli, nie oznacza obligatoryjnego włączenia zawodnika do reprezentacji.
- Realizacja indywidualnych rocznych planów szkolenia oraz prezentowanie nienagannej postawy sportowej, jest wymogiem niezbędnym zakwalifikowania zawodnika do składu ostatecznego na zawody główne.
- Dyrektor sportowy, do ostatecznego składu reprezentacji, może zaproponować zawodnika, który nie wykonał postawionego zadania, ale był bliski jego realizacji (np. młodego zawodnika rokującego na przyszłość) lub z powodów losowych nie mógł brać udziału w pełnym cyklu szkolenia.
Ostateczny skład reprezentacji na zawody główne zatwierdza prezydium zarządu PZSS. - O powołanie zawodnika kadry narodowej do reprezentacji kraju na zawody z cyklu Pucharu Świata i międzynarodowe wnosi trener kadry narodowej, kierując się rocznymi planami szkoleniowymi, aktualnym poziomem sportowym oraz stopniem realizacji programu szkoleniowego przez sportowca.
Ostateczny skład zatwierdza prezes PZSS po zaopiniowaniu wniosku przez dyrektora sportowego. - Po zakończonym cyklu zawodów trenerzy KN oceniają udział reprezentantów w zawodach, wykonanie zadań sportowych i przedstawiają wnioski zarządowi PZSS
a / Podstawą rozliczania zawodników powyżej 35 roku życia są jedynie osiągnięcia w zawodach głównych (IO, IE, MŚ, ME, PŚ). - Zawodnicy powyżej 23 roku życia, uczestniczący w zawodach głównych w poprzednim sezonie, którzy:
a/ zajęli miejsca 1-8, żeby zakwalifikować się do reprezentacji na kolejne zawody główne powinni osiągnąć przynajmniej raz normę, o której mowa w punkcie 2., na wniosek trenera taki zawodnik może być wyłączony z kwalifikacji.
b/ zajęli miejsca 9-16 powinni osiągnąć przynajmniej 2 razy normę, o której mowa w punkcie 2.
c/ zajęli miejsca 17. i dalsze oraz zawodnicy, którzy nie brali udziału w zawodach głównych w poprzednim sezonie powinni osiągnąć przynajmniej 3 razy normę, o której mowa w punkcie 2.
Warszawa, 13.11.2017 r.
* tabele z wynikami będą tworzone na podstawie wyników co najmniej z trzech poprzednich zawodów rangi mistrzowskiej.
*Normy wynikowe - wszystkie rodzaje strzelań - 2018-2020 (aktualizacja - 2.01.2018)
Więcej...Nadszedł czas podatkowych rozliczeń, kto ma ten obowiązek przed sobą może przeznaczy 1% na wsparcie będącej w potrzebie osoby związanej bezpośrednio ze środowiskiem sportu strzeleckiego lub bliskiej strzelcom sportowym bądź też wspomoże taką osobę w formie darowizny? Poniżej przedstawiamy z założenia ograniczoną listę osób potrzebujących pomocy, zaznaczając jednocześnie, że jest to sytuacja wyjątkowa, jak wyjątkowi są nasi zasłużeni reprezentanci kraju, czy animatorzy sportu strzeleckiego. Solidaryzujemy się z poszkodowanymi i potrzebującymi, ale nie podejmujemy się wyręczania wyspecjalizowanych fundacji, które w świetle prawa zajmują się taką działalnością, ani prowadzenia ogólnodostępnej tablicy ogłoszeń osób w potrzebie. Dlatego też z góry informujemy, że nie będziemy wieszać na stronie PZSS wszystkich napływających zgłoszeń, bez wyjaśniania przyczyn. Informujemy też, że PZSS nie zbiera darowizn w czyimkolwiek imieniu, prosimy więc o niewpłacanie datków na konto Związku! Jak wspomnieliśmy darowizny mogą mieć formę bądź to odpisu 1% przy rozliczeniu rocznym PIT, bądź to innej jednorazowej lub cyklicznej wpłaty. Pamiętajmy jednak, że kwoty z 1 % w rozliczeniu PIT będą do wykorzystania dopiero od października, natomiast inne darowizny – natychmiast!
Więcej...W odpowiedzi na docierające do PZSS sygnały o możliwości występowania potencjalnych zagrożeń dla poziomu egzaminów na patent strzelecki, w celu uniknięcia ewentualnych zarzutów co do rzetelności sprawdzianów i uchronienia członków klubów przed komplikacjami z tego tytułu zarząd PZSS doprecyzował niektóre przepisy regulaminu egzaminów stwierdzających posiadanie kwalifikacji niezbędnych do uprawiania sportu strzeleckiego, jednocześnie zlecając przygotowanie programu komputerowego umożliwiającego sprawne realizowanie przyjętych zasad.
Zgodnie z uchwałą zarządu PZSS z dnia 23 kwietnia 2014r. prezydium zarządu przyjmuje program kursu instruktorskiego opracowany przez dr. Kazimierza Kurzawskiego i tr. Andrzeja Kijowskiego (wersja z lutego 2016) jako program wzorcowy kursów w sporcie strzeleckim.
Więcej...
Informujemy, że począwszy od 25 marca 2016 roku każdy piątek będzie w Komisji Licencyjnej dniem pracy wewnętrznej, a w przypadku, kiedy piątek będzie wolny, takim dniem będzie pierwszy poprzedzający dzień pracy. W dniu pracy wewnętrznej Komisja Licencyjna nie będzie przyjmować interesantów i udzielać informacji telefonicznie.
Komisja Licencyjna została zmuszona do wystąpienie do władz PZSS o zgodę na takie rozwiązanie z powodu niemożności wygospodarowania czasu niezbędnego do uważnego sprawdzenia wniosków licencyjnych i patentowych, ich opracowania, i przygotowania decyzji. Liczba odbieranych telefonów i zadawanych pytań, na które odpowiedzi są w znakomitej większości dostępne na stronie PZSS lub powinny być udzielane zainteresowanym w macierzystych klubach, rośnie z każdym rokiem i absorbuje Komisję Licencyjną. Ostatnio, mimo przedłużanego czasu pracy, Komisja Licencyjna z coraz większym trudem znajduje czas na tzw. pracę na dokumentach. W takich okolicznościach wydzielenia w tygodniu przynajmniej jednego dnia przeznaczonego na weryfikację wniosków jest koniecznością, żeby utrzymać niezakłóconą ciągłość możliwie najszybszego wydawania zaświadczeń. Zapewniamy wszystkich zainteresowanych, że priorytetem Komisji Licencyjnej jest niezwłoczne wystawianie decyzji patentowych i licencji, a niezamierzona zwłoka, jeśli czasem występuje, wynika z błędnie wypełnionych lub niekompletnych wniosków, czasami też ze spiętrzenia ich liczby na przełomie lat. Dziękujemy za zrozumienie tej decyzji podjętej wyłącznie z chęci przyspieszenia wydawania dokumentów PZSS oczekiwanych przez zainteresowanych.
Więcej...Liga Młodzieżowa do 17 lat w konkurencjach karabin i pistolet pneumatyczny 10 m, ma za zadanie popularyzować współzawodnictwo dzieci i młodzieży w sporcie strzeleckim w Polsce.
Postanowienia ogólne
- Uczestnictwo - każdy klub posiadający licencję PZSS
- Konkurencje : karabin pneumatyczny 40, pistolet pneumatyczny 40.
- W skład zespołu wchodzą min. 3 osoby. Zespół może liczyć więcej osób (z jednego klubu) i może być mieszany (dziewczęta i chłopcy). Klub może wystawić jeden zespół w każdej konkurencji. Do danej rozgrywki wystawia 3 osobową drużynę.
Zasady rozgrywania zawodów
- Konkurencje i ilość strzałów
- Karabin pneumatyczny 40 strzałów (tylko drużynowa punktacja)
- Pistolet pneumatyczny 40 strzałów (tylko drużynowa punktacja)
Zgłoszenia
- Każdy klub uczestniczący w Lidze Młodzieżowej PZSS zgłasza zespół przed I Rundą kwalifikacyjną oraz 3 osobowy zespół, który będzie startował w danej rundzie do Delegata technicznego PZSS przed rozpoczęciem zawodów
- Każdy ze zgłoszonych zawodników musi posiadać licencję PZSS
- Udział w Lidze Młodzieżowej PZSS jest bezpłatny.
Przebieg rund kwalifikacyjnych.
Dwie rundy kwalifikacyjne, które przeprowadzane są przy innych rozgrywanych zawodach ogólnopolskich lub strefowych z udziałem Delegata technicznego PZSS.
- Pierwsza runda kwalifikacyjna – Puchar Prezesa.
Przed rozpoczęciem zawodów kluby zgłaszają swoje drużyny. Nie przeprowadza się osobnego strzelania w zawodach. Wyniki zawodników zostają spisane z konkurencji rozgrywanych w ramach zawodów. - Druga runda kwalifikacyjna – Złoty Muszkiet, Złota Krócica
Przed rozpoczęciem zawodów kluby zgłaszają swoje drużyny. Nie przeprowadza się osobnego strzelania w zawodach. Wyniki zawodników zostają spisane z konkurencji rozgrywanych w ramach zawodów.
Na podstawie spisanych wyników z I i II Rundy zostaje sformułowany komunikat w biurze PZSS. Na wynik składa się suma rezultatów uzyskanych przez trzech zgłoszonych zawodników.
Kwalifikacje do rundy finałowej
Do finału Ligi Młodzieżowej PZSS kwalifikuje się osiem najlepszych zespołów w pistolecie i osiem w karabinie. Decyduje wynik z rundy kwalifikacyjnej I lub II (w przypadku dwóch startów zespołu, liczy się lepszy wynik).
Finał Ligi Młodzieżowej PZSS
Osiem zespołów zakwalifikowanych do finału będzie brało udział w dwuetapowych rozgrywkach:
- Mecze kwalifikacyjne „każdy z każdym” będą rozegrane w dwóch grupach G1; G2; w których będą rozstawione drużyny zakwalifikowane do finału:
G1: A1; B2; C1; D2
G2: A2; B1; C2; D1
Podczas konferencji zostaną w drodze losowania przydzielone numery drużyny w danej grupie od 1 do 4, co będzie stanowiło o kolejności strzelań w rozgrywkach.
G1: 1,2,3,4
G2: 1,2,3,4
Zawodnicy walczą ustawieni w zespole również z numerami 1, 2, 3. Rozgrywka polega na bezpośredniej potyczce z zawodnikiem przeciwnej drużyny z tym samym numerem.
Zasady meczy kwalifikacyjnych:
15 minut czas przygotowawczy i strzały próbne
12 minut każda seria dziesięciostrzałowa, po każdej serii będą przydzielane punkty (2 pkt za wygraną serię; po 1 punkcie za remis; 0 punktów za przegraną serię dla zawodnika) - Mecze finałowe o złoty medal i o brązowy medal.
Pierwsze zespoły z rozgrywki grupowej przystępują do meczu o złoty/srebrny medal; drugie zespoły przystępują do meczu o medal brązowy.
Zasady meczy finałowych:
8 minut czas przygotowawczy i strzały próbne
Prezentacja
2 minuty przygotowanie i strzały próbne
20 strzałów, 50 sekund na strzał, ocenianie z dziesiętnymi) przyznawanie punktów za każdy strzał ( 2 punkty za wygrany strzał, 1 punkt za remis 0 punktów za przegrany strzał)
Na obu etapach w przypadku remisów rozstrzyga dodatkowy strzał oceniany tak jak poprzednio (ocena w dziesiętnych)
Strzelnica podczas rozgrywania finału
- Ilość stanowisk - minimum 24 stanowisk – zalecane 30
- Zalecenia: oprawa muzyczna (dotyczy finału), widoczne dla zawodników tablice (ekrany) z wynikami.
Postanowienia końcowe
- Do regulaminu zasad i rozgrywania Ligi Młodzieżowej PZSS, mogą zostać wprowadzone modyfikacje.
- W sprawach spornych jedynym, wyłącznym interpretatorem ww. zasad i regulaminów Ligi Młodzieżowej PZSS jest Dział Szkolenia PZSS.
23 kwietnia 1933 r. odbył się w Warszawie Organizacyjny Walny Zjazd Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Udział w nim wzięli delegaci 11 okręgów strzeleckich, reprezentujących 198650 członków ("Przegląd Strzelecki i Łuczniczy" nr 2 z 1933 r. str.14).
Decyzja utworzenia Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego zapadła na plenarnym posiedzeniu Naczelnej Rady Strzelectwa w dniu 5 marca 1933 r.:
Więcej...Uprasza się przesyłających materiały przeznaczone do publikacji na stronie PZSS (informacje, komunikaty, itp.) o przygotowanie ich formatach edytowalnych (word, excel, txt). Proszę nie przysyłać tych materiałów w formacie pdf (Portable Document Format).
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Więcej...Zakończenie czynnej kariery zawodniczej przez multimedalistkę olimpijską Renatę Mauer-Różańską odbiło się szerokim echem w mediach i było szczegółowo relacjonowane. I trudno się dziwić, z rywalizacją na najwyższym światowym poziomie rozstała się, na co w swym wystąpieniu zwrócił uwagę prezes PZSS Tomasz Kwiecień, „zawodniczka z samego szczytu rankingu wszechczasów Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego!” A przy tym sportsmenka, która potrafiła zrealizować przyświecający starożytnym „klasyczny ideał, harmonijnie łącząc wybitne sukcesy sportowe z pracą akademicką oraz zaangażowaniem społecznym (...)”.
Prezes zaakcentował też „(...) szacunek i ludzką sympatię, którą zawodniczka się cieszy powszechnie.” Podsumowując ten wątek wyznał, że „cieszy się z jej zaangażowania samorządowego, a przede wszystkim ze współpracy z nieocenioną wrocławską AWF, w której dzieli się wiedzą i doświadczeniem (…). Tę wysoką ocenę bohaterki uroczystości podzielili też - w odniesieniu do aktywności w charakterze radnej - prezydent stolicy Dolnego Śląska Rafał Dutkiewicz, zaś – w charakterze wykładowcy, rektor wrocławskiej AWF prof dr hab. Juliusz Migasiewicz, który nie ukrywał radości, że mistrzyni olimpijska pracuje nie tylko w kierowanej przez niego uczelni, ale też prowadzonej przez pana profesora katedrze.
Dowody uznania: słowne i w postaci materialnej zajęły sporą połać powierzchni hali finałowej strzelnicy WKS Śląsk. Dla porządku wspomnijmy niektóre z nich: przewodnicząca sejmiku województwa dolnośląskiego Barbara Zdrojewska udekorowała Renatę Mauer-Różańską Odznaką Honorową Złotą Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego, natomiast generał broni Zbigniew Głowienka, prezes WKS Śląsk przyznanym przez Ministra Obrony Narodowej Złotym Medalem "Za Zasługi dla Obronności Kraju". Prezes PZSS wręczył wielkiej sportsmence złoty sygnet PZSS o numerze 14., co ewidentnie świadczy, jak rzadko przyznawanym oraz złote kółka olimpijskie, niewątpliwie współgrające z sukcesami dwukrotnej mistrzyni z Atlanty i Sydney.
Na osobną uwagę zasługuje przekazanie mistrzyni karabinka pneumatycznego, opatrzone przez Tomasza Kwietnia zaproszeniem do… przemyślenia decyzji o zakończeniu kariery i ew. powrotu na strzelnice. -Te we Wrocławiu zawsze są do dyspozycji – zadeklarował Robert Pietruch, szef Sekcji Strzeleckiej. Zapewne nie tylko wrocławskie!? Trudno się jednak spodziewać, że przy tylu zajęciach, nasza arcymistrzyni w pełni skorzysta z tego zaproszenia? Ale?...
W swym wystąpieniu prezes PZSS przywołał postać zmarłego przed dwoma laty płk. Leopolda Kałuży, którego przed laty los zetknął z młodziutka karabiniarką w wrocławskim Śląsku. „Szefuńcio” otoczył przyszła mistrzynię olimpijska niemal ojcowską opieką. Na uroczystości pojawiła się żona L. Kałuży Jadwiga i wspierała mistrzynię w jej oficjalnych obowiązkach - patrz zdjęcia. Lista przyjaciół Renaty Mauer-Różańskiej i chcących oddać cześć jej osiągnięciom, przybyłych na spotkanie jest bardzo długa. Niemal wszystkim zaproszonym mistrzyni poświeciła kilka słów w swym wzruszającym wystąpieniu, często bardzo osobistym, i pełnym empatii. Zdzisław Stachyra, odkrywca talentu uczennicy Liceum Zawodowego, w którym uczył i pierwszy trener w szkolnym klubie z duma, i radością wspominał początki kariery sportowej olimpijki. Obowiązki służbowe za granicą nie pozwoliły przyjechać Piotrowi Kosmatce, trenerowi zawodniczki w warszawskim ZKS, szkoleniowcowi, który bardzo szybko zawyrokował, że w przyszłości Renata Mauer-Różańska będzie wśród najlepszych na świecie i, żeby to wieszczenie stało się ciałem, zorganizował przejście do Śląska Wrocław, pod opiekę szkoleniową Andrzeja Kijowskiego. - To ile medali olimpijskich ma Pan ze swoimi podopiecznymi? – R. Mauer-Różańska zwróciła się do trenera kadry olimpijskiej broni długiej. - To Wasze medale! - odparł Kijowski. Dla jasności medali olimpijskich jest 5, spośród nich 3, to zdobycze p. Renaty.
Jako się rzekło podziękowanie mistrzyni olimpijskiej było ciepłe, wzruszające i, jak to w przypadku tej osoby - precyzyjne. Nawet prezydent Dutkiewicz przyznał, że przewodnicząca Komisji Sportu i Rekreacji w Radzie Miejskiej Wrocławia… jest w swych działaniach nie tylko często nieustępliwa, ale praktycznie zawsze konsekwentna i trafia w sedno. Można by zaryzykować, że to też zasługa dobrej szkoły ze strzelnicy, w której zawodniczka przez lata trafiała w „sedno” nie większe od połowy milimetra... Wracając do podziękowań, dostało się też orkiestrze wojskowej z Wrocławia, która muzycznie ubarwiała spotkanie, zaintonowanym „Sto lat!” wycisnęła łzy z oczu fetowanej sportsmenki, a słowami z piosenki Dżemu „Naiwne pytania”: „W życiu piękne są tylko chwile” skłaniała do zadumy. Pojawiły się też w podziękowaniach wyznania zaskakujące, chociażby w takie, że dwukrotna mistrzyni olimpijska, medalistka mistrzostw świata i Europy, zdobywczyni 65 medali mistrzostw Polski, wśród nich 43 złotych nigdy nie lubiła i nie lubi rywalizacji, zdecydowanie woli współpracę. Niechęć do rywalizacji, jak wyjaśniła, brała się z sympatii do koleżanek ze sportowych aren: - ja je po prostu lubiłam i lubię – wyznała p. Renata. - A z kimś kogo się lubi trudniej walczyć!
My też tak zwyczajnie lubimy wielką mistrzynię i porządnego człowieka, i życzymy jej wszelkiej pomyślności tak w kolejnych przejawach aktywności społecznej, i zawodowej, jak i rodzinnej, osobistej. Zwłaszcza, że olimpijka i Polskiemu Związkowi Strzelectwa Sportowego poświeciła kilka miłych słów: „Związek zawsze miał dobrych prezesów i rozsądne zarządy”, „kiedy rozmawiałam z koleżankami, i kolegami z innych dyscyplin, dochodziłam do wniosku, że mnie trafiło się lepiej”... Za te słowa i wszystko czego doświadczyliśmy dzięki maestrii Renaty Mauer-Różańskiej dziękujemy po stokroć!!!